REKLAMA
 
REKLAMA

Bosch zachęca do łączenia pomp ciepłą z fotowoltaiką

Bosch zachęca do łączenia pomp ciepłą z fotowoltaiką
Bosch

Wykorzystywanie energii słonecznej do zasilania pomp ciepła to rozwiązanie, które intensywnie promuje Bosch. Niemiecki producent wprowadza rozwiązanie, które pozwala zwiększyć autokonsumpcję energii z PV.

Klika miesięcy temu informowaliśmy o tym, że Bosch wprowadził do swojej oferty nowe pompy ciepła 5600i AW oraz 6800i AW, które pracują na czynniku chłodniczym R290 (propanie). Wartość współczynnika COP – pokazującego stosunek ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w danych warunkach do ilości energii elektrycznej zużywanej przez tę pompę – dla modelu Bosh Compress 6800i AW ma wynosić 4,8.

Nową pompę ciepła Bosch będzie można obsługiwać przez aplikację HomeCom Easy. Pozwoli ona na podłączenie urządzenia do bramki Wi-Fi Bosch K30 RF, aby korzystać z rozwiązań inteligentnego domu.

REKLAMA

Teraz niemiecki producent zaczyna zachęcać użytkowników do zintegrowania planowanej lub już zainstalowanej fotowoltaiki z pompą ciepłą. Celem jest optymalne wykorzystanie przez prosumentów energii elektrycznej z PV poprzez zwiększenie jej autokonsumpcji. Pomóc ma w tym specjalny system Boscha – Smart Home Energy Management System.

Holistyczny podejście: pompa ciepła + PV + menedżer energii

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Smart Home Energy Management System odpowiada za dystrybucję energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Przede wszystkim monitoruje poziom zapotrzebowania na energię elektryczną w domu, a następnie dystrybuuje ją według potrzeb. W pierwszej kolejności system zasila podstawowe odbiorniki domowe, następnie nadwyżkę energii elektrycznej przekazuje do układu zapewniającego ciepło i ciepłą wodę użytkową. Układ ten oczywiście może bazować na jednej z propanowych pomp ciepła Boscha.

REKLAMA

Jak tłumaczy firma w swoich materiałach, inteligentne sterowanie dystrybucją energii elektrycznej, zwłaszcza tej wyprodukowanej z własnego źródła, pozwala zoptymalizować zwrot z inwestycji. A to za sprawą zwiększania autokonsumpcji energii zamiast jej sprzedaży podmiotom zewnętrznym, zazwyczaj za cenę niższą niż koszt zakupu energii z sieci.

Dokładny pomiar

Sercem systemu zarządzania energią jest Power Meter 7000i, który odpowiada za pomiar prądu w domu i przekazanie informacji do menadżera energii. Następnie system za pośrednictwem specjalnego sterownika może kontrolować pobór energii przez pompę ciepłą z dokładnością do 1 W, w zależności od dostępnej w danej chwili ilości zielonej energii.

Warto wspomnieć, że Smart Home Energy Management System ma być kompatybilny z większością falowników fotowoltaicznych dostępnych na rynku, co ma znacząco ułatwić modernizację instalacji i zarządzanie energią. Użytkownik steruje całym systemem za pośrednictwem jednej aplikacji.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

żeby zbilansować pobór energi przez PC to trzeba by przykryć całą działkę panelami PV… skończcie oszukiwać ludzi…

Zamiast pompy lepiej pójść w zwiększenie generacji czyli dołożenie do PV turbiny wiatrowej np. 3kW.
Daje ona w okresie jesienno-zimowo-wiosennym ponad 20 razy więcej energii niż z PV.

Bzdura z tymi wiatrakami. To będzie kolejna nagonka po oleju, pellecie, gazie i pompach. Jedynie PV jeszcze jako tako wychodziło dopóki nie wycięli tego nettbillingiem.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA