Przezroczyste panele perowskitowe Panasonica jako balustrada balkonowa
Panasonic rozpoczął testy opracowanego przez siebie szkła perowskitowego przeznaczonego dla sektora fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).
Swój projekt Panasonic prowadzi we współpracy z japońskim deweloperem Mitsui Fudosan Residential. Zakończenie planowane jest na listopad 2024 r. Na podstawie zebranych danych Panasonic ma ocenić możliwość zastosowania opracowanej przez siebie technologii w większej skali.
Nowa funkcja balustrady balkonowej
Fotowoltaika balkonowa nie jest już pojęciem nowym i rozwija się zwłaszcza na rynku niemieckim. W kraju tym widać coraz większą liczbę balkonów, na których montowane są standardowe krzemowe moduły fotowoltaiczne. Trend ten zaczyna powoli wchodzić także do Polski.
Tym razem jednak współpraca partnerów Panasonic i Mitsui Fudosan polega na wykorzystaniu perowskitowego szkła opracowanego przez Panasonic do zbudowania balustrady balkonowej od podstaw, bez konieczności wykorzystywania tradycyjnej fotowoltaiki krzemowej.
Co wiemy o panelach z perowskitu Panasonica?
Balustrada została zamontowana w nowo wybudowanym domu modelowym w miejscowości Fujisawa w Japonii (na terenie nowoczesnego osiedla wcześniej działała jedna z fabryk Panasonica). Balkon skierowany jest na południowy wschód, jego całkowite wymiary wynoszą 2876 x 950 mm.
Testy mają potrwać do końca listopada 2024 r., a ich celem jest m.in. umożliwienie szybszego zastosowania opracowanej technologii w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV). O samym produkcie Panasonica na razie wiemy niewiele. Pojedynczy moduł perowskitowy ma mieć powierzchnię 800 cm2 i oferować sprawność 17,9 proc., która została certyfikowana przez jednostkę zewnętrzną. Brakuje informacji na temat prognozowanej degradacji początkowej sprawności. Ten czynnik pozostaje słabą stroną ogniw wykonanych z perowskitu.
Panasonic wciąż stawia na tradycyjną fotowoltaikę
Nowe innowacyjne projekty nie odciągają Panasonica od wdrażania nowych rozwiązań w obszarze tradycyjnej fotowoltaiki krzemowej. Jeden z mocniejszych dostępnych w tej chwili modułów fotowoltaicznych, którego kartę katalogową znajdujemy na stronie producenta, pochodzi z serii HK Black i oferuje moc 410 W i sprawność 22,2 proc.
Moduł fotowoltaiczny ma wymiary 1821 x 1016 x 30 mm i waży 20,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) w warunkach STC wynosi 49,4 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 10,42 A. Warto zwrócić uwagę na bardzo niski współczynnik temperaturowy mocy, który w przypadku omawianego modułu wynosi -0,26 proc./st. C.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.