Rekordowa aukcja dla fotowoltaiki we Francji. Jakie ceny?

Rekordowa aukcja dla fotowoltaiki we Francji. Jakie ceny?
fot. Andreas Gücklhorn/Unsplash

Francja przeprowadziła największą w swojej historii aukcję dla naziemnych farm fotowoltaicznych. Wsparciem zostaną objęte projekty o łącznej mocy 1,5 GW.

We francuskiej aukcji dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych wybrano 129 ofert, a średnia, zaoferowana cena energii ukształtowała się na poziomie 82,42 euro/MWh (ok. 373 zł/MWh). Aukcja dotyczyła naziemnych projektów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 500 kWp do 30 MWp, ale w niektórych przypadkach – takich jak instalacje na nieużytkach lub w dawnych kamieniołomach – możliwe było przekroczenie założonych ograniczeń mocy.

Ponad 10-krotny wzrost wsparcia

Gwarancje sprzedaży energii dla instalacji o łącznej mocy 1,5 GW to największy jak dotąd poziom wsparcia zaoferowany w jakiejkolwiek pojedynczej aukcji we Francji od czasu uruchomienia programu Programmation Pluriannuelle de l’Energie (PPE). „PV Magazine” podaje dla porównania, że we wcześniejszej aukcji wybrano do wsparcia tylko siedem projektów o łącznej mocy 115 MW. Średnia cena osiągnęła wówczas 82,23 euro/MWh.

REKLAMA

Według Finergreen, francuskiej firmy konsultingowej zajmującej się odnawialnymi źródłami energii, około 2/3 projektów w rekordowej aukcji, rozstrzygniętej pod koniec września, to inwestycje planowane na północy kraju. Najwięcej mocy objętych wsparciem zainstalowanych zostanie w regionie Hauts-de-France (230,9 MW) oraz Regionie Centralnym-Dolinie Loary (225 MW). Najmniej nowych instalacji z gwarancją ceny energii powstanie natomiast w Bretanii i regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Po raz pierwszy wsparciem objęto naziemne inwestycje PV budowane w Normandii. To dwa projekty o mocy 4 MW i jeden o mocy 29,5 MW.

Zwycięzca zainstaluje ćwierć gigawata w PV

Według informacji „PV Magazine” największy wolumen instalacji z gwarancją ceny zanotowała firma Photosol, która w projektach objętych wsparciem zainstaluje łącznie 257,1 MW. Na drugim miejscu jest Neoen (226,1 MW), który zrealizuje 15 projektów o mocy od 3,3 do 42,2 MWp. Wśród nich są projekty agrofotowoltaiczne o mocy 30 MW (Ferme de Bord i Fère-Champenoise) łączące produkcję energii z PV z wypasem owiec. Na trzecim miejscu pod względem mocy projektów znalazła się grupa energetyczna EDF (143,7 MW). Łącznie gwarancję sprzedaży energii po zaoferowanej cenie uzyskało 38 deweloperów.

REKLAMA

Kolejna francuska aukcja dla naziemnej fotowoltaiki prowadzona będzie do 20 listopada. Wstępnie szacowana dostępna moc to 925 MWp.

Niższe ceny w Niemczech

Także zakończona niedawno niemiecka aukcja dla naziemnej fotowoltaiki cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Liczba zgłoszonych do wsparcia projektów kilkakrotnie przekroczyła założenia – do federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur wpłynęło 516 ofert, spośród których wybrano 124 oferty o łącznej mocy 1,67 GW.

Ceny zaoferowane w niemieckiej aukcji były jednak sporo niższe niż we francuskiej. Federalna agencja ustaliła maksymalną cenę na poziomie 73,7 euro/MWh, natomiast średnia cena w przypadku zwycięskich ofert wyniosła 64,7 euro/MWh. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowe zainteresowanie aukcją dla fotowoltaiki w Niemczech.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.