Green Genius dostarczy usługę solar-as-a-service
Znany na polskim rynku deweloper instalacji fotowoltaicznych Green Genius zbuduje elektrownie fotowoltaiczne współpracujące z magazynami energii. Inwestycje zostaną zrealizowana w formule solar-as-a-service.
Green Genius poinformował o pozyskaniu finansowania od litewskiego banku Citadele Bank w wysokości niemal 7 mln euro. Środki przeznaczone będą na wdrożenie usługi solar-as-a-service (SaaS) dla znajdującej się w Utenie na Litwie fabryki Carlsberga. Dodatkowo projekt wcześniej otrzymał wsparcie w wysokości 2,6 mln euro z unijnego Funduszu Innowacji w konkursie przeprowadzonym jeszcze w 2021 r.
Dzięki pozyskanemu finansowaniu litewski deweloper zapewni 100 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię zakładu w Utenie dzięki wybudowanym w tym celu elektrowniom fotowoltaicznym i magazynom energii. W tym celu uruchomi na miejscu dachową elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,5 MW oraz bateryjny magazyn energii o pojemności 2 MWh.
W drugim etapie Green Genius wybuduje oddaloną od punktu odbioru farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW wraz z magazynem o pojemności 4 MWh (inwestor nie podaje mocy planowanych magazynów). Te instalacje zostaną wykonane w miejscowości Butrymańce, oddalonej od Uteny o około 180 km.
Pierwszy etap inwestycji, w którym powstanie instalacja on-site, ma być gotowy do maja 2024 r. Druga faza projektu zostanie zakończona na początku 2025 r.
Dzięki realizacji tego projektu w krajach bałtyckich pojawią się jedne z pierwszych baterii zintegrowanych zarówno z przedsiębiorstwami przemysłowymi, jak i parkami fotowoltaicznymi. Stworzy to możliwości pełnego wykorzystania potencjału rynku w zakresie handlu, zapewnienia elastyczności i innych usług operatorom systemów energetycznych – komentuje Nerijus Virbickas z Green Genius.
Energia z OZE bez kosztownych inwestycji
Realizacja dostaw energii w ramach usługi solar-as-a-service pozwoli fabryce Carlsberga w Utenie na pokrycie zapotrzebowania na prąd energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych – bez konieczności poniesienia wysokich, początkowych kosztów inwestycji we własne źródła wytwórcze i magazyny energii.
Będzie to pierwsza inwestycja na bazie koncepcji SaaS w krajach bałtyckich. Ofertę solar-as-a-service Green Genius wprowadził wcześniej na polskim rynku. – Nie ma opłat wstępnych ani instalacyjnych. Są natomiast natychmiastowe korzyści: do 15 proc. niższe opłaty za prąd praktycznie od pierwszego dnia uruchomienia instalacji, uniezależnienie od wzrostu cen i dołączenie do grona producentów czystej energii – informowała firma w 2018 r.
Spółka z grupy Modus Energy zapewniała, że jej klienci nie będą zobowiązani żadnymi deklaracjami, a po podpisaniu umowy będą mogli ją rozwiązać bez konsekwencji w każdej chwili, z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia. W tym czasie firma miałaby zdemontować instalację fotowoltaiczną na swój koszt.
Green Genius jest jednym z najaktywniejszych inwestorów na rynku OZE w krajach bałtyckich. Niedawno litewska firma poinformowała, że zbuduje tam jedne z największych farm fotowoltaicznych. Na Litwie postawi kosztem 70 mln euro farmę PV o mocy 78 MW, która powstanie na obszarze 140 ha. Z kolei na Łotwie zbuduje elektrownię PV o mocy 120,8 MW. Ta inwestycja będzie kosztować 109 mln euro i zajmie obszar 153 ha.
Obie ogromne farmy fotowoltaiczne będą gotowe do 2025 r., a po uruchomieniu będą wytwarzać łącznie 245 GWh energii elektrycznej.
Green Genius buduje też na Litwie farmy wiatrowe. Wcześniej w tym roku spółka pozyskała 92 mln euro kredytu od Swedbank na budowę farmy wiatrowej mocy 85 MW w zachodniej części Litwy. Złoży się na nią 11 elektrowni wiatrowych, które dostarczy niemiecki Nordex.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.