REKLAMA
 
REKLAMA

Jakie są koszty fotowoltaiki w USA?

Jakie są koszty fotowoltaiki w USA?
fot. NREL

Koszty wdrażania fotowoltaiki w USA w zależności od wielkości instalacji znacząco się różnią. Niższe ceny modułów i falowników wpłynęły na obniżki w segmencie prosumenckim.

Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energetyki Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory, NREL) opublikowało najnowszy raport dotyczący kosztów fotowoltaiki i magazynowania energii w USA. Opracowanie „U.S. Solar Photovoltaic System and Energy Storage Cost Benchmarks, With Minimum Sustainable Price Analysis: Q1 2023” obejmuje pierwszy kwartał 2023 r.

Ze zgromadzonych przez NREL danych wynika, że koszty instalowania fotowoltaiki w USA spadły w segmencie prosumenckim, ale wzrosły dla dużych elektrowni fotowoltaicznych. Różnica w cenie instalacji dla obu typów projektów od kilku lat jest znacząca – w dużych inwestycjach fotowoltaicznych CAPEX w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy jest prawie trzykrotnie niższy.

REKLAMA

Wieloelementowy rachunek kosztów

W swojej metodologii wyliczania kosztu projektów fotowoltaicznych NREL uwzględnia wiele szczegółowych czynników. To nie tylko ceny samych modułów PV i falowników, ale też koszty określane jako BOS (Balance of System) obejmujące komponenty elektryczne, okablowanie, przełączniki itd. Do tego dochodzi wartość pracy związanej z instalacją i pozostałe „koszty miękkie”. Jak widać na wykresie udostępnionym przez NREL, koszty miękkie stanowią znaczący komponent CAPEX-u w przypadku małych instalacji PV.

 

Koszty instalowania domowej (residential) i wielkoskalowej (utility) fotowoltaiki - wykres
Koszty instalowania domowej (residential) i wielkoskalowej (utility) fotowoltaiki (cena za Wat). Kolory oznaczają koszty: zielony – modułów PV, czerwony – falowników, niebieski – komponentów BOS, granatowy – pracy, pomarańczowy – koszty miękkie (podatki, sieci, grunty itd.). Źródło: NREL

Jak wskazuje NREL, w zestawieniu z raportem za pierwszy kwartał 2022 r. modelowane ceny rynkowe dla domowych systemów PV były na początku tego roku niższe o 15 proc. Wpływ na to miały malejące ceny modułów, falowników, logistyki oraz niższe koszty pozyskania klienta.

Z kolei modelowane ceny rynkowe dla dużych elektrowni PV wzrosły o 8 proc. rok do roku. Przyczyną miały być m.in. wyższe koszty robocizny oraz wzrost kosztów BOS, czyli sumarycznych kosztów komponentów instalacji z wyłączeniem modułów i falowników. NREL wskazuje też na problem rosnących kosztów modernizacji sieci, która staje się coraz częściej konieczna, aby możliwe było przyłączanie kolejnych elektrowni PV.

REKLAMA

Koszty modernizacji sieci potrzebnych do spełnienia wymagań dotyczących połączeń międzysystemowych gwałtownie wzrosły wraz ze wzrostem liczby projektów – skomentował główny autor raportu Vignesh Ramasamy.

Społecznościowe systemy PV

W swoich analizach NREL po raz pierwszy szacuje też koszty społecznościowych systemów fotowoltaicznych (Community Solar). Jest to model inwestycji w fotowoltaikę, w którym grupa osób i podmiotów komercyjnych może dzielić się korzyściami z wdrożenia dużego systemu fotowoltaicznego bądź też systemu hybrydowego łączącego PV z magazynem energii. Korzyści najczęściej przyjmują postać obniżenia miesięcznych rachunków za energię elektryczną.

Jak wskazuje NREL, instalacja fotowoltaiki w takim modelu pociąga za sobą wydatki podobne jak w przypadku wdrożenia domowego systemu PV, jednak pewne czynniki (formalności, koszty obsługi) zwiększają jego koszty.

Wpływ IRA

W swoim opracowaniu NREL analizuje wpływ amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (IRA) na koszty systemów fotowoltaicznych i magazynowania energii. Zakłada, że ulgi podatkowe znajdują odzwierciedlenie w cenach wytwarzanych w USA komponentów, dlatego uwzględnia ten czynnik w modelowaniu cen.

NREL podkreśla, że przewidziane przez rząd ulgi prawdopodobnie wpłyną na redukcję kosztów zarówno małych, jak i dużych elektrowni PV, w których wykorzystane zostaną komponenty produkowane w USA.

Ze szczegółowymi informacjami na temat metodologii szacowania kosztów PV oraz danych za pierwszy kwartał 2023 r. można się zapoznać na stronie NREL.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

2/3 ceny domowego pv to haracz od starej energetyki…. Amerykańce ewidentnie nie chcą się bawić w fotowoltaikę. Lepiej im wychodzi produkcja i zrzucanie na ludzi bomb swoimi czy cudzymi rękami

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA