REKLAMA
 
REKLAMA

Kraje bałtyckie chcą więcej wiatraków na morzu. Są daty kolejnych aukcji

Kraje bałtyckie chcą więcej wiatraków na morzu. Są daty kolejnych aukcji
fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Litwa i Estonia wyznaczyły na Bałtyku obszary do zagospodarowania pod morskie farmy wiatrowe. Znane są daty i warunki najbliższych aukcji.

Litewski przetarg na projekty morskiej energetyki wiatrowej zostanie otwarty 15 stycznia 2024 r. Z kolei Estonia planuje przeprowadzenie aukcji dla dwóch obszarów morskich – jedna trwać będzie od 7 do 13 grudnia 2013 r., druga od 11 do 17 stycznia 2024 r.

Planowana na Litwie aukcja będzie drugą w historii tego kraju. Pierwsza odbyła się w tym roku i wyłoniła zwycięzcę – konsorcjum litewskiej grupy energetycznej oraz Ocean Winds. Ta druga spółka to joint venture portugalskiego EDPR i francuskiej grupy Engie.

REKLAMA

Pierwsza morska farma wiatrowa na Litwie ma być budowana około 30-36 km od wybrzeży, na obszarze około 120 km2. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 700 MW.

Co ciekawe, pierwsza litewska aukcja nie przewidywała wsparcia ani gwarantowanych cen sprzedaży energii dla inwestycji. To sami deweloperzy będą musieli zapłacić za prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej. Konsorcjum Ignitis i Ocean Winds przeznaczy na ten cel 20 mln euro.

Warunki drugiej litewskiej aukcji

Otwarcie drugiego litewskiego przetargu zaplanowano na 15 stycznia 2024 r. Także ta aukcja przewiduje zainstalowanie 700 MW mocy. Powierzchnia zaplanowanego obszaru wynosi około 136 km2. Według założeń inwestycja ma być gotowa w 2028 r.

Zgodnie z warunkami procedury przetargowej deweloper będzie mógł zaoferować rozwój farmy ze wsparciem państwa lub bez. Może też starać się o wsparcie w zakresie całości lub części wyprodukowanej energii. Oferenci muszą wykazać się średnimi trzyletnimi przychodami w wysokości co najmniej 250 mln euro rocznie. Muszą także wnieść przynajmniej 20 proc. wartości projektu w kapitale własnym. Ponadto warunkiem jest doświadczenie w budowie co najmniej jednego projektu offshore o mocy minimalnie 150 MW.

Wybrany oferent będzie zobowiązany do wniesienia wkładu w ochronę środowiska litewskiego obszaru morskiego w wysokości co najmniej 5 mln euro. A już po wybudowaniu instalacji będzie musiał przeznaczać rocznie 1 euro/MWh wytworzonej energii elektrycznej na rzecz społeczności gmin znajdujących się w pobliżu farmy. Według wstępnych szacunków ministerstwa może to być około 3 mln euro rocznie.

Offshore na Litwie

Litewski rząd szacuje, że obie morskie farmy wiatrowe – o łącznej mocy 1,4 GW – mogłyby generować około 6 TWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Stanowi to około połowy obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną tego kraju.

REKLAMA

– Moc dwóch planowanych morskich farm wiatrowych jest równoważna mocy niewybudowanej elektrowni jądrowej Visaginas, dlatego morska energetyka wiatrowa załata ostatnią dziurę w niedoborze produkcji, umożliwi ogromny wzrost krajowej zielonej energii i odegra kluczową rolę w transformacji Litwy z importera energii elektrycznej w eksportera energii elektrycznej – powiedział Dainius Kreivys, minister energii Litwy.

Litewski resort energii informuje, że ma już zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru morskiego, przygotowywany jest plan przyłączenia farm wiatrowych do sieci lądowej i zatwierdzono raport oceny oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej. Ponadto przeprowadzone zostały badania geofizyczne i geotechniczne oraz badania prędkości wiatru.

Według przyjętych założeń morska farma wiatrowa zostanie zbudowana w odległości 2 km od granicy obszaru chronionego Natura 2000, a wybrane modele turbin wiatrowych mogą mieć wysokość maksymalną wysokość 350 m.

W transgranicznej ocenie raportu oddziaływania morskich farm wiatrowych na środowisko uczestniczyły także: Polska, Łotwa, Finlandia, Szwecja i Dania.

Aukcja w Estonii

Również Estonia zaplanowała aukcje na zagospodarowanie obszarów morskich. Pierwsza – dla obszaru Liivi 2 – odbędzie się od 7 do 13 grudnia br. Druga – dla obszaru Liivi 1 – od 11 do 17 stycznia 2024 r.

Estoński urząd ochrony konsumentów (CPTRA) miał już otrzymać wnioski od siedmiu wstępnie zakwalifikowanych firm: OÜ Utilitas Wind, Liivi Offshore OÜ, Aker Offshore Wind Europe GmbH, VIRU KEEMIA GRUPP AS, Sunly Wind OÜ, Edel Offshore Wind OÜ oraz UAB Ignitis Renewables Projektai 6.

Wyznaczone obszary morskie znajdują się na północny zachód od wyspy Ruhnu. Liivi 1 ma powierzchnię 77,7 km2. Cena wywoławcza w przypadku tej aukcji wynosi około 1,16 mln euro. Z kolei Liivi 2 to obszar o wielkości 114,9 km2 i w jego wypadku cena wywoławcza wynosi około 1,72 mln euro. Minimalne postąpienie ustalone zostało na 50 tys. euro.

Zwycięzcami aukcji zostaną firmy, które złożą najwyższą ofertę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA