Niemiecki sąd przyjął pozew przeciwko producentowi paneli z Chin

Niemiecki sąd przyjął pozew przeciwko producentowi paneli z Chin
Maxeon

Maxeon oskarżył jednego z chińskich producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych o nielegalne wykorzystanie opatentowanych technologii. Ostatniego kwartału Maxeon nie zaliczy do udanych. Firma była na minusie i miała problemy z wyegzekwowaniem płatności od swojego głównego kontrahenta.

Mający siedzibę w Singapurze producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Maxeon oskarżył chińskiego producenta Aiko Solar o nielegalne – zdaniem Maxeona – wykorzystanie technologii umożliwiających poprawę parametrów ogniw fotowoltaicznych.

Pozew w tej sprawie trafił do niemieckiego sądu w Mannheim, a oprócz Aiko Solar został w nim ujęty regionalny dystrybutor paneli chińskiej firmy – Memodo.

REKLAMA

Przedmiotem pozwu jest stosowana do produkcji ogniw fotowoltaicznych technologia określana jako back contact. Wykorzystuje się ją w ogniwach typu all-back-contact (ABC) oraz ogniwach wykonywanych w technologii interdigitated back contact (IBC). Zastosowanie obu technologii pozwala obecnie na wytwarzanie paneli fotowoltaicznych będących w czołówce globalnego rynku PV pod względem sprawności konwersji światła słonecznego w energię elektryczną.  Technologia Maxeona, której dotyczy spór, ma być chroniona europejskim patentem nr EP2297788B1.

Na ogniwach typu Back Contact bazują obecnie najlepsze dostępne w sprzedaży moduły fotowoltaiczne Maxeon serii 7. Panele złożone z 66 ogniw typu IBC osiągają moc 445 W i mają jedną z najwyższych na rynku sprawności – wynosi ona 23 proc.

Kolejny spór sądowy

Nie jest to pierwszy pozew skierowany przez Maxeon do niemieckiego sądu. Wcześniej w tym roku firma z Singapuru pozwała w sądzie w Dusseldorfie chińskiego producenta ogniw Tongwei Solar. Przedmiotem tamtego pozwu była inna technologia pozwalająca na zwiększenie sprawności ogniw fotowoltaicznych – określana jako shingled. W Europie Maxeon uzyskał na nią patent nr EP3522045 B1.

W zeszłym roku Maxeon wygrał prowadzoną przez sąd w Tokio sprawę przeciwko chińskiemu producentowi ogniw i paneli Canadian Solar. Chińska firma zobowiązała się do wycofania ze sprzedaży na terenie Japonii modułów z ogniwami wykonanymi w technologii shingled. Inne zapisy ugody zawartej między obiema firmami nie zostały ujawnione.

Technologia określana jako shingled została opracowana przez kalifornijską firmę Cogenra Solar, którą w 2015 r. przejął amerykański SunPower, czyli poprzednik Maxeona. W 2020 r. dział zajmujący się produkcją paneli fotowoltaicznych w amerykańskiej grupie SunPower został wydzielony i przemianowany na Maxeon. Natomiast amerykański SunPower skupił się na rozwoju projektów PV.

REKLAMA

SunPower nie zapłacił za panele

SunPower był jednym z głównych odbiorców paneli fotowoltaicznych Maxeona. Jednak ostatnio stosunki między obiema firmami były napięte. W raporcie finansowym za trzeci kwartał 2023 r. Maxeon poinformował, że nie otrzymał zapłaty za panele fotowoltaiczne dostarczone SunPower i z tego powodu w lipcu br. wstrzymał zakontraktowane wcześniej dostawy paneli. Spór został już zażegnany. SunPower ma zapłacić za dostarczone panele, jednak współpraca obu firm została zakończona.

Ta sytuacja, a także wskazana w raporcie nadpodaż paneli w europejskich hurtowniach miały być powodem kwartalnej straty netto Maxeona sięgającej aż 108,2 mln dolarów (przy kwartalnych przychodach wynoszących 227,6 mln dolarów). Kwartał wcześniej Maxeon miał również stratę, ale nie tak wysoką. Wyniosła ona 1,5 mln dolarów przy kwartalnych przychodach na poziomie 348,3 mln dolarów.

W ostatnim kwartale Maxeon dostarczył klientom panele fotowoltaiczne o mocy 628 MW, podczas gdy we wcześniejszym kwartale jego dostawy sięgnęły 807 MW.

Prognoza firmy na ostatni kwartał tego roku zakłada dostarczenie klientom paneli o mocy 610-650 MW. W czwartym kwartale Maxeon chce wypracować 220-260 mln dolarów przychodów przy ujemnym wyniku EBITDA rzędu 27-37 mln dolarów.

Całoroczne przychody Maxeona są szacowane przez zarząd na 1,114-1,154 mld dolarów, a wynik EBITDA ma mieścić się w przedziale 4-14 mln dolarów.

Firma nie rezygnuje przy tym z rozbudowy mocy produkcyjnych. Maxeon ogłosił właśnie plan budowy nowej linii produkcyjnej w swojej fabryce w Malezji. Mają być na niej wytwarzane ogniwa bazujące na technologii TOPCon. Z kolei w amerykańskim stanie Nowy Meksyk ma powstać fabryka ogniw o rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie 3,5 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.