REKLAMA
 
REKLAMA

Polska firma prawie podwoi produkcję części do instalacji PV i pomp ciepła

Polska firma prawie podwoi produkcję części do instalacji PV i pomp ciepła
fot. Sunex

Sunex uruchamia w swoim zakładzie w Raciborzu w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną. Pozwoli ona zwiększyć o 80 proc. produkcję systemów zamocowań do instalacji solarnych i nie tylko.

Polski producent rozwiązań z obszaru OZE – firma Sunex – inwestuje w badania przemysłowe i prace rozwojowe, żeby wprowadzić na rynek Autonomiczny System Grzewczy bazujący na OZE. Elementem tego projektu jest nowa, całkowicie zautomatyzowana linia jest produkcyjna w zakładzie w Raciborzu.

– Zainstalowaliśmy wszystkie maszyny. To nowoczesna linia do wytwarzania systemów zamocowań do fotowoltaiki, elementów pomp ciepła i zasobników CWU. Pozwala nam na dużo większą elastyczność przy wytwarzaniu różnych typów zamocowań pod indywidualne wymagania klientów. Nasz zakład będzie teraz o wiele bardziej wydajny i zautomatyzowany, a to pozwoli nam na ograniczenie kosztów produkcji i dalsze podniesienie jakości produktów – mówi Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

REKLAMA

Jak wylicza firma, inwestycja przyczyni się do zwiększenia produkcji zamocowań do instalacji fotowoltaicznych o 80 proc. Pierwsze wyroby zejdą z taśm produkcyjnych w styczniu 2024 r.

Gotowi na rywalizację z chińską konkurencją

Nowa linia wytwórcza stanowi element większej inwestycji, polegającej na prowadzeniu badań przemysłowych i prac rozwojowych w celu wdrożenia Autonomicznego Systemu Grzewczego bazującego na OZE. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 16,25 mln zł. Z tej puli 8,22 mln zł to dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

REKLAMA

– W zakładzie wykorzystujemy nowoczesne technologie, tj. algorytmy systemu wizyjnego i nadzorujemy produkcję w czasie rzeczywistym. Naszym celem jest coraz większa automatyzacja i robotyzacja produkcji. Dzięki temu nasze produkty – przy jednoczesnym zachowaniu parametrów jakościowych – są atrakcyjne cenowo wobec coraz większej konkurencji, m.in. z Chin – wyjaśnia Romuald Kalyciok.

Strategiczny rynek

Sunex podaje, że wyprodukowane na nowej linii zamocowania do instalacji fotowoltaicznych w większości trafią do sprzedaży na rynki niemieckojęzyczne, które są strategiczne dla spółki. W zeszłym roku około 70 proc. produktów Sunex znalazło nabywców za granicą, głównie w Europie Zachodniej.

Przychody grupy w 2022 r. wyniosły 289,5 mln zł, a zysk netto – 39 mln zł. Także w pierwszej połowie 2023 r. Grupa Sunex zanotowała dobre wyniki. Przychody za miesiące od stycznia do czerwca wyniosły 188,7 mln zł (+50 proc. r/r). Skonsolidowany zysk netto zamknął się w tym okresie wynikiem 19,5 mln zł – wobec 14,35 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej.

Trzeci kwartał br. przyniósł jednak spowolnienie i okazał się słabszy niż trzeci kwartał 2022 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 81,7 mln zł (-3 proc. r/r). Powodem tej sytuacji miała być m.in. słabsza koniunktura gospodarcza i związane z tym wysokie stany magazynowe firm z branży OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA