REKLAMA
 
REKLAMA

Polski producent pomp ciepła odczuł spowolnienie na rynku

Polski producent pomp ciepła odczuł spowolnienie na rynku
Romuald Kalyciok, prezes Sunex

Trzeci kwartał 2023 r. okazał się dla Sunex słabszy niż analogiczny okres zeszłego roku. Niższą sprzedaż spółka tłumaczy gorszą koniunkturą i związanymi z nią wysokimi stanami magazynowymi z branży OZE, a także rosnącymi stopami procentowymi w strefie euro. 

Firma Sunex SA powstała w 2002 r. w Raciborzu. Oferuje systemy stosowane w technice grzewczej i solarnej. Bazują one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji, a także hybrydowych układach z dedykowanymi systemami sterowania. Firma właśnie przedstawiła najnowsze wyniki finansowe.

Giełdowy producent urządzeń grzewczych bazujących na OZE w trzecim kwartale br. zanotował skonsolidowane przychody w wysokości 81,7 mln zł, co oznacza spadek o 3 proc. r/r. Jednak od początku roku do końca trzeciego kwartału 2023 r. skonsolidowane przychody sięgnęły 270,1 mln zł, co daje wzrost o ponad 28 proc. r/r.

REKLAMA

Jednostkowe przychody ze sprzedaży zrealizowane przez spółkę w trzecim kwartale 2023 r. wyniosły 53,6 mln zł i są o 34,5 proc. niższe od jednostkowych przychodów ze sprzedaży wygenerowanych w trzecim kwartale zeszłego roku. Narastająco od początku roku jednostkowe przychody ze sprzedaży wyniosły 200,1 mln zł i są o 1,9 proc. wyższe od wygenerowanych w pierwszych trzech kwartałach 2022 r.

Niemcy czekają na dotacje na pompy ciepła

Na niższe przychody Sunex w ostatnim kwartale miało wpłynąć osłabienie koniunktury gospodarczej i związane z tym wysokie stany magazynowe firm z branży OZE, a także rosnące stopy procentowe w strefie euro.

REKLAMA

– W ostatnim czasie sektor OZE rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Ubiegłoroczne wzrosty sprzedaży wynosiły nawet po 100 proc., a pierwsze półrocze tego roku także było bardzo dobre. Jednak od III kw. 2023 r. obserwujemy spowolnienie rynku. Popyt nie jest już tak dynamiczny jak we wcześniejszych kwartałach – mówi Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

Nie bez znaczenia są także zmiany regulacji prawnych w Niemczech. To dla Sunex strategiczny rynek, który zapewnia ponad połowę przychodów grupy. Romuald Kalyciok mówi, że klienci na rynku niemieckim wstrzymali się z inwestycjami w oczekiwaniu na wyższe niż obecnie dotacje do instalacji OZE. Będą mogli ubiegać się o nie od stycznia przyszłego roku.

Niemcy przedłużyli także możliwość instalowania kotłów gazowych. Nowe instalacje gazowe, węglowe i inne nieopierające się na OZE, nie będą mogły być montowane od 2024 r., ale przy remoncie istniejących instalacji kotły gazowe nadal będzie można montować. To sprawiło, że ci, którzy planowali zakup nowoczesnego ogrzewania, pozostali przy ogrzewaniu gazowym zamiast przejść np. na pompę ciepła.

Spółka spodziewa się, że ożywienie w branży nastąpi po pierwszym kwartale 2024 r. między innymi z uwagi na nowe unijne regulacje dotyczące gospodarki niskoemisyjnej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

I będzie spadać dalej. Pompa ciepła w net-billing’u po prostu się nie opłaca-jest stanowczo za droga a prądu w okresie zimowym instalacja PV (nawet jeśli ją masz) produkuje tyle co kot napłakał. Obecnie najtańszy rozwiązaniem uwzględniając koszt instalacji ciepłowniczej/czynnika grzewczego/kosztów funkcjonowania jest gaz sieciowy. Btw prezes fotografujący się na tle zardzewiałych zbiorników buforowych (wewnątrz też są skorodowane i nie zabezpieczą ich tam) świadczy o „jakości” ich wyrobów i prezesa…

Adam instalator 12-10-2023 14:18

Zamiast pompy ciepła warto jak są warunki zainstalować mała turbinę wiatrową np. 3kW do grzania.
Do tego dobry zasobnik od Sunax np. 400L i mamy dużo lepszy zysk jak z pompy ciepła.

@Adam instalator
A czy jak mocniej zawieje to jakie jest prawdopodobieństwo wyrwania śmigieł.

Zawiedziony obywatel 13-10-2023 09:18

Witam
Na dzień dzisiejszy opłaca się dalej palić węglem i gazem (biorąc pod uwagę dopłaty do gazu w zeszłym roku nawet 1000 złotych do mwh). Patologia naszego rządu doprowadza do tego, że kompletnie nie warto być ekologiczny. Program czyste powietrze tego nie zmieni, bo dopóki ceny energii dla pomp ciepła się nie zmienią to to dalej będzie panował węgiel i gaz. Obydwa te paliwa wytwarzają ogromne ilości CO2. Kolega wcześniej wspomniał o wiatraku. Jest to bardzo dobry pomysł, ale czemu do tego rozwiązania nie ma kompletnie żadnych dopłat i jeszcze ci robią górki w urzędach. Na słupek o średnicy 30 cm musisz mieć pozwolenie na budowę, a na domek 70 m2 już nie. Nasz kraj jest piękny, państwo już nie chce dbać o obywatela. Ale jak dzisiaj najważniejsze dla rządu jest 800 plus, a nie inne problemy to jest jak jest. Zbudujcie za te 800 plus lepiej przedszkola i żłobki za darmo dla ludzi, a nie wrzucać je pusto w konsumpcje.

Pompa ciepła zbyt droga w eksploatacji, nawet z fotowoltaiką która ostatnio przynosi straty a nie zystki

Pompa i fotowoltaika to zabawka dla bogatych o głupich

Droga instalacja, droga eksploatacja… gdzie tu sens i logika???

Pompę ciepła posiadam 3 lata a fotowoltaike 5 lat(stare zasady) , rachunek roczny to około 400zł. A wy mówicie że gaz tani???!!! Hahahaha

Mam wrażenie że większość komentarzy po to aby sprzedać zalegające na magazynach piece z racji tego że w Polsce infrastruktura elektro-energetyczna pozostawia wiele do życzenia to zniechęca się innych do pomp ciepła. Posiadam już pompę trzy sezony grzewcze i mam porównanie z piecem węglowym jest czysto, bezobsługowo I tego czego się nie spodziewałem taniej.

Używam dwie pompy ciepła po podwyżkach prądu o 400% w porównaniu do wcześniejszych cen w tańszej taryfie około 0,36 PLN a teraz 1.5PLN to jak pompa ciepła może się opłacać. Koszt założenia 2 razy wyższy niż innego ogrzewania do tego fotowolatika koszt 40 tys PLN
PiS ładnie załatwił tych co mieli parę groszy więcej w portfelu.

PSG ma testować gazociągi do przesyłu mieszanki gaz ziemny – wodór i to ma sens biorąc pod uwagę, że nie każdy budynek nadaje się do ogrzewania pompą ciepła, z której to dobrze działająca propaganda chciała zrobić urządzenie typu „perpetum mobile” Nowoczesne kotły kondensacyjne zapewniają możliwość pracy z mieszanką 20-30 procent gaz ziemy – wodór lub gaz – biometan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA