REKLAMA
 
REKLAMA

Fabrykę Skody zasili duża dachowa instalacja PV

Fabrykę Skody zasili duża dachowa instalacja PV
Fot. Škoda

W głównym zakładzie produkcyjnym i centrum logistycznym Skoda Parts Center w Mlada Boleslav uruchomiono trzy dachowe systemy fotowoltaiczne. Wygenerują ponad 2 GWh energii.

Nowa elektrownia słoneczna w centrum Skody składa się z ponad 5,4 tys. modułów. Zajmują one łączną powierzchnię ponad 10 tys. m2 i mają generować ponad 2 GWh zielonej energii rocznie. Jak wylicza producent, taka ilość energii odpowiada zapotrzebowaniu około 25 tys. samochodów Skoda Enyaq 85 z baterią o pojemności nominalnej 82 kWh, które mogą przejechać na jednym ładowaniu od 325 km (autostrada, zima) do 665 km (miasto, umiarkowana temperatura powietrza).

Skoda dąży do produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, którą chce osiągnąć w swoich zakładach do 2030 r. Wśród głównych założeń strategii Green Future marki są zwiększenie produkcji pojazdów zeroemisyjnych i inwestycja w odnawialne źródła energii. Ma to się przyczynić do długoterminowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktu, a tym samym przybliżyć całą Grupę Volkswagen do celu, jakim jest osiągnięcie produkcji neutralnej pod względem emisji CO2.

REKLAMA

Andreas Dick, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki, podkreśla zaangażowanie Skody w zmniejszenie śladu węglowego.

W ramach naszej strategii Next Level – Skoda Strategy 2030 – „zielona produkcja” stała się głównym filarem działań w trwającej dekadzie transformacji i naszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uważamy tę elektrownię za kluczową dla osiągnięcia naszego ambitnego, ale realnego celu – zasilania produkcji pojazdów i komponentów w całości energią neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach w Czechach do 2030 r.

Instalacja powstała we współpracy z CEZ ESCO, dostawcą rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, oraz SKO-Energo, dostawcą energii.

REKLAMA

Sprawdzona współpraca

Współpraca między Skodą, CEZ ESCO i SKO-Energo w zakresie systemów fotowoltaicznych rozpoczęła się w 2019 r. Wówczas w centrum serwisowym Skody w Kosmonosach zainstalowano moduły słoneczne o powierzchni 2,2 tys. m2. Instalacja generuje ponad 450 MWh rocznie, co pokrywa prawie 17 proc. zapotrzebowania centrum serwisowego na energię.

Daniel Benes, prezes zarządu CEZ, podkreślił, że dekarbonizacja i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii to główny cel CEZ. Firma planuje wytwarzać 6 GWh energii z OZE do 2030 r. i osiągnąć neutralność węglową w produkcji energii do 2040 r.

Współpracę ze SKO-Energo i CEZ ESCO Skoda rozszerzyła w lutym 2021 r., budując elektrownię fotowoltaiczną składającą się z prawie 5,5 tys. modułów fotowoltaicznych. Zostały one rozmieszczone na dachu Skoda Parts Center i dwóch halach: U6C i M12L. Moduły te zapewnią nominalną moc wyjściową wynoszącą 2146 kWp.

Inwestycje w OZE na świecie

Skoda inwestuje w rozwiązania OZE w swoich zakładach na całym świecie. W Aurangabad w Indiach system fotowoltaiczny jest podłączony do sieci już od 5 lat. Tylko w ciągu ubiegłego roku wygenerował ponad 1,44 GWh energii, co pozwoliło zmniejszyć zależność zakładu od jej dostaw o 40 proc.

Z kolei instalację fotowoltaiczną na dachu zakładu Chakan w Pune rozbudowano w lutym tego roku. Przy mocy 18,5 MWp jest ona w stanie obecnie wyprodukować do 26,6 GWh energii elektrycznej rocznie, pokrywając do 30 proc. zużycia w zakładzie. Elektrownia skutecznie kompensuje ponad 28 proc. emisji CO2 z zakładu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA