REKLAMA
 
REKLAMA

RWE z kontraktami różnicowymi dla projektów PV w Polsce

RWE z kontraktami różnicowymi dla projektów PV w Polsce
fot. American Public Power Association

Projekty fotowoltaiczne RWE uzyskały wsparcie w ramach listopadowych aukcji przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Instalacje mają powstać w kilku województwach.

W listopadzie odbyły się w Polsce aukcje na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Miażdżąca większość zwycięskich ofert (197 spośród 200) obejmowała projekty fotowoltaiczne. Wśród nich znalazły się inwestycje zaplanowane przez RWE. Zabezpieczone przez koncern kontrakty różnicowe obejmują instalacje PV o łącznej mocy 66 MWac.

Sukces w tym przetargu umacnia naszą pozycję wiodącego producenta zielonej energii odnawialnej i pozwala długoterminowo zabezpieczyć część strumienia przychodów – mówi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor ds. Rozwoju Lądowej Energetyki Wiatrowej i Słonecznej RWE Renewables Poland.

REKLAMA

Budowa od przyszłego roku

Portfolio RWE, które wygrało w aukcjach, obejmuje średnie i małe projekty fotowoltaiczne. Większość z nich – jak podaje koncern – rozpocznie proces budowy w przyszłym roku. Będą to elektrownie fotowoltaiczne zlokalizowane w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim.

Duża część ze zwycięskich projektów pochodzi z portfolio spółki Alpha Solar, którą RWE przejęło w 2022 r.

Polska jest jednym z naszych głównych rynków i oferuje doskonałe lokalizacje zarówno dla energetyki wiatrowej, jak i słonecznej – mówi Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia. – Dzięki ostatnim sukcesom w aukcjach jeszcze bardziej wzmacniamy naszą silną pozycję w lądowej energetyce wiatrowej i robimy kolejny krok w kierunku rozwoju znaczącego sektora energetyki słonecznej w Polsce.

REKLAMA

Do RWE należą w Polsce farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej ponad 32 MW, m.in. w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i podlaskim. Firma rozszerza działalność na kolejne województwa – obecnie ma w naszym kraju farmy fotowoltaiczne w budowie o mocy ponad 100 MW.

W latach 2024-2030 RWE zamierza zainwestować 55 mld euro na całym świecie i rozszerzyć portfolio projektów OZE do ponad 65 GW. Z tej kwoty 40 proc. ma być przeznaczone na rozwój działalności związanej z lądową energetyką wiatrową i słoneczną. Do 2030 r. moc zainstalowana w globalnym portfolio lądowej energetyki wiatrowej RWE ma wzrosnąć z 8,6 GW obecnie do 14 GW do 2030 r., a moc farm fotowoltaicznych – z 3,9 GW do 16 GW.

EDPR ze wsparciem

O uzyskaniu kontraktu różnicowego w wyniku listopadowych aukcji poinformował także EDP Renewables (EDPR). Aukcję wygrała zgłoszona przez EDPR farma fotowoltaiczna o planowanej mocy 20 MWp (14 MWac).

Elektrownia solarna powstanie w województwie pomorskim. Ma być uruchomiona do 2025 r.

Obaj inwestorzy nie poinformowali o wysokości zabezpieczonej ceny energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA