REKLAMA
 
REKLAMA

La Isla Bonita testuje pływającą elektrownię PV na oceanie

La Isla Bonita testuje pływającą elektrownię PV na oceanie
fot. Ocean Sun

Projekt BOOST to demonstrator pływającej elektrowni fotowoltaicznej wykonany na oceanie u wybrzeży hiszpańskiej wyspy La Palma (zwanej też La Isla Bonita – piękna wyspa). Wykorzystuje autorską technologię norweskiej firmy.

Nazwa BOOST to skrót od: Bringing Offshore Ocean Sun to the global market (wprowadzenie projektu Offshore Ocean Sun na rynek globalny). Projekt realizowany jest przez konsorcjum, na którego czele stoi norweska firma Ocean Sun. Niedawno ogłosiła ona pomyślne zakończenie budowy demonstracyjnej pływającej elektrowni fotowoltaicznej BOOST na La Palmie.

Ta pionierska inicjatywa została częściowo sfinansowana ze środków europejskich. To jak dotąd największy w Europie pływający system fotowoltaiczny pracujący na oceanie. Znajduje się w pobliżu portu Tazacorte.

REKLAMA

W skład konsorcjum realizującego projekt oprócz Ocean Sun wchodzą: francuska spółka Innosea, PLOCAN (Oceanic Platform of the Canary Islands – Platforma Oceaniczna Wysp Kanaryjskich), Instytut Technologii Wysp Kanaryjskich (ITC) oraz norweska spółka Fred. Olsen Renewables.

Opatentowana technologia floating PV

W demonstracyjnej platformie fotowoltaicznej zastosowana została opatentowana przez Ocean Sun technologia pływającej fotowoltaiki (floating PV). Panele PV umieszczane są na membranie tworzącej konstrukcję w kształcie koła. BOOST to trzyletni projekt badawczo-rozwojowy, którego cele obejmują zademonstrowanie i sprawdzenie rozwiązania dla lokalizacji morskich.

W ramach inicjatywy technologia Ocean Sun została przeanalizowana przez niezależną firmę inżynieryjną Innosea i przetestowana w laboratorium SINTEF Ocean Basin. Ponadto projekt został zweryfikowany pod kątem konkretnej lokalizacji przez DNV (Det Norske Veritas – norweskie towarzystwo klasyfikacyjne), co potwierdziło przydatność do wdrożenia na wodach morskich.

Jak wskazuje Ocean Sun, ostateczna instalacja platformy z panelami fotowoltaicznymi w porcie Tazacorte była możliwa dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami: Acuipalma, Puertos Canarios i Cabildo de La Palma. Projekt BOOST ma się przyczynić do przejścia La Palmy na zrównoważoną energię oraz identyfikowania portu Tazacorte jako centrum innowacji w zakresie dekarbonizacji portów na Wyspach Kanaryjskich.

REKLAMA

Ten najnowszy system wdrożony w najbardziej wysuniętej na południe części Europy służy jako potężny demonstrator wykorzystania nieograniczonych zasobów energii słonecznej na morzu. Pomyślne działanie specjalnego rozwiązania membranowego na tych wodach utoruje drogę do obfitych dostaw przystępnej cenowo energii odnawialnej – skomentował dr Borge Bjorneklett, CEO i założyciel Ocean Sun.

Pionierskie projekty

Ocean Sun realizuje swoje projekty na różnych akwenach. W 2021 r. wdrożyła pływającą elektrownię PV w Albanii na zbiorniku wodnym Banja. Projekt realizowany był na zlecenie firmy Statkraft, do której należy elektrownia wodna o mocy 72 MW zlokalizowana na tym samym akwenie. Instalacja PV ma moc 0,5 MW i wykorzystuje 1536 modułów PV na powierzchni 4 tys. m2.

Norweska spółka prowadzi także projekty w Grecji, Hiszpanii i na Cyprze. Jest również uczestnikiem, wspólnie ze State Power Investment Corporation, projektu badawczo-rozwojowego na Morzu Żółtym.

 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

do pierwszego sztormu będzie działało!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA