REKLAMA
 
REKLAMA

Brytyjski koncern kupił duży portfel projektów fotowoltaicznych w Polsce

Brytyjski koncern kupił duży portfel projektów fotowoltaicznych w Polsce
fot. Soren H/Unsplash

Spółka SSE Renewables przejęła projekty solarne w Polsce na wczesnym etapie rozwoju. Zwiększają one polski portfel fotowoltaiczny brytyjskiego koncernu do 900 MW. 

SSE Renewables nabyło projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 400 MW od dewelopera IBC Solar. Jak zaznacza w swoim komunikacie spółka z Wysp Brytyjskich, nie poniesie ona żadnych istotnych nakładów do czasu podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych.

To kolejna tego typu transakcja brytyjskiego koncernu na rynku polskim. W ubiegłym roku bowiem przejął on portfel projektów PV o mocy około 500 MW od firmy Optisol. Te elektrownie fotowoltaiczne mają powstać na Pomorzu.

REKLAMA

SSE Renewables podaje, że deweloperzy otrzymali niewielką płatność z góry. Dalsze płatności będą uzależnione od osiągnięcia kluczowych etapów rozwoju elektrowni fotowoltaicznych. Projekty z obu transakcji będą realizowane przez Brytyjczyków w ramach umowy o świadczenie usług deweloperskich (DSA) z IBC Solar i Optisol.

Potencjał fotowoltaiczny Polski

Przedstawiciel SSE Renewables zaznaczył, że spółka uznaje Polskę za jeden z najbardziej rozwojowych rynków PV w Europie.

REKLAMA

Postrzegamy technologię solarną jako kluczowy element inwestycji SSE Renewables w infrastrukturę zero netto. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie naszych partnerów IBC Solar i Optisol w realizacji tych projektów, a tym samym na pomoc Polsce w realizacji jej ambitnej strategii dekarbonizacji – powiedział Richard Cave-Bigley, dyrektor Solar & Battery w SSE Renewables.

W 2023 r. Polska, według danych SolarPower Europe, oddała do użytku elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,6 GW. To oznacza spadek z europejskiego podium (w 2022 r. Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród krajów europejskich pod względem nowych mocy zainstalowanych w PV), wciąż jednak taki wolumen utrzymuje nasz kraj wśród liderów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA