REKLAMA
 
REKLAMA

Nomad Electric rusza z projektami fotowoltaicznymi w Portugalii

Nomad Electric rusza z projektami fotowoltaicznymi w Portugalii
fot. Nomad Electric

Polska spółka realizuje swój pierwszy kontrakt na Półwyspie Iberyjskim. Budowę elektrowni fotowoltaicznych w Portugalii zrealizuje oddział Nomad Electric w Lizbonie. 

Farmy fotowoltaiczne w Portugalii są realizowane przez Nomad Electric w formule EPC („pod kucz”). Ich łączna moc zainstalowana wynieść ma 45 MWp. Instalacje budowane są w regionach Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo.

– Zespół realizujący ten kontrakt to w połowie inżynierowie Nomad Electric, którzy  dbają o realizację projektu zgodnie z wymaganiami inwestora i prowadzenie budowy z zachowaniem najwyższych standardów. Druga połowa zespołu to inżynierowie portugalscy, których znajomość lokalnego rynku, warunków pracy oraz wymogów lokalnego OSD jest niezbędna, aby te projekty zakończyć zgodnie z harmonogramem – informuje Maria Dickson-Łodzińska, dyrektorka portugalskiego oddziału Nomad Electric.

REKLAMA

Panele na trackerach i konstrukcjach fix

Jak podaje firma, wśród realizowanych w Portugalii projektów są farmy fotowoltaiczne budowane na konstrukcji typu tracker – ich łączna moc to 24 MWp. W pozostałych – o sumarycznej mocy 21 MWp – wykorzystane zostaną konstrukcje statyczne. Łącznie około 80 tys. modułów fotowoltaicznych zostanie zainstalowanych na łącznej powierzchni około 80 ha.

W ramach kontraktu Nomad Electric dostarczył także systemy sterowania i SCADA wraz z autorskim oprogramowaniem Nomad NX. Spółka już zapewniła kompatybilność połączenia z operatorem systemu przesyłowego REN i systemami informatycznymi operatora sieci dystrybucyjnej E-REDES.

– Poprawna konfiguracja systemów sterowania przeprowadzona przez nasz zespół automatyków SCADA we współpracy z operatorem sieci dystrybucyjnej była jednym z kluczowych elementów budowy, gdyż umożliwi to podłączenie tych farm PV do sieci – mówi Maria Dickson-Łodzińska.

REKLAMA

Po ukończeniu etapu budowy spółka będzie świadczyć usługi O&M (obsługi technicznej) dla wszystkich wybudowanych instalacji w ramach zawartego kontraktu. Nadzór nad farmami ma być prowadzony z Centrum Monitoringu znajdującego się w Polsce.

W planach Niemcy i Włochy

Izabela Mielniczuk, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w firmie, zaznacza, że wejście na dość hermetyczny rynek fotowoltaiczny w Portugalii było dużym wyzwaniem. Spółka zamierza jednak pozyskiwać na nim coraz większą liczbę klientów i wzmacniać swoją pozycję. Portugalia bowiem odgrywa coraz większą rolę wśród europejskich rynków PV.

W ubiegłym roku aż 61 proc. energii elektrycznej wykorzystanej w tym kraju miało pochodzić z OZE. Jak wskazuje Nomad Electric, do sytuacji tej przyczynia się portugalski rząd, dając silny impuls do rozwoju sektora PV poprzez korzystne regulacje i zachęty. W sierpniu ubiegłego roku roku przyznano nowe pozwolenia na przyłączenie do sieci dla projektów PV o łącznej mocy 5 GW. Portugalski plan klimatyczny – Plano Nacional de Energia e Clima 2030 (PNEC) – zakłada zwiększenie udziału OZE w krajowej produkcji energii do 85 proc. do końca dekady.

Polska firma podkreśla, że są to doskonałe warunki do rozwoju rynku usług z obszaru EPC i O&M w Portugalii.

Ten kontrakt to znaczący krok w międzynarodowej ekspansji spółki. Obecnie w naszym portfolio EPC posiadamy już około 420 MWp, ale nie zwalniamy tempa i prowadzimy już kontraktację kolejnych projektów, które Nomad Electric będzie mógł zrealizować na Półwyspie Iberyjskim. Przed nami także rozpoczęcie działalności w Niemczech i we Włoszech – zapowiada Izabela Mielniczuk, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powodzenia – rynek i tak wybiera rozwiązania przygotowane przez rodzimą firmę Greenvolt Power.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA