To będzie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie

To będzie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie
Enel/3Sun

Chociaż europejski przemysł fotowoltaiczny przeżywa trudne chwile z powodu dużego spadku cen paneli PV i ich ogromnej nadpodaży, w produkcję paneli „made in EU” nie tracą wiary unijne instytucje. Europejski Bank Inwestycyjny we współpracy z komercyjnymi bankami wesprze budowę największej europejskiej fabryki paneli fotowoltaicznych.

Rekordowy spadek cen paneli fotowoltaicznych w połączeniu z liczoną w dziesiątkach gigawatów nadwyżką paneli PV w europejskich hurtowniach uderza w producentów i dystrybutorów modułów z naszego kontynentu. Świadczy o tym trudna sytuacja finansowa firmy Meyer Burger – obecnie największego europejskiego producenta ogniw i modułów PV, który ostatnio ogłosił plany całkowitego przeniesienia swoich fabryk paneli fotowoltaicznych do USA.

W europejską produkcję paneli fotowoltaicznych wciąż wierzy włoska grupa energetyczna Enel, która od kilku lat rozkręca produkcję ogniw i paneli PV w fabryce znajdującej się w Katanii.

REKLAMA

Cel: 3 GW rocznie

Enel przejął kilka lat temu firmę 3Sun i należącą do niej sycylijską fabrykę. Zapowiadał wówczas, że będą w niej produkowane jedne z najwydajniejszych ogniw i modułów PV na świecie. Fabryka na Sycylii od kilku tygodni już produkuje dwustronne moduły fotowoltaiczne, funkcjonując w trybie 24/7.

Na razie jednak Enelowi nie udało się rozwinąć zdolności produkcyjnych na Sycylii chociażby do poziomu gigawata. Obecnie umożliwiają one produkcję jedynie około 200 MW paneli fotowoltaicznych rocznie, co w porównaniu ze zdolnościami fabryk w Chinach nie robi większego wrażenia.

Pomóc w rozwoju fabryki modułów fotowoltaicznych na Sycylii ma finansowanie, które właśnie przyznał Enelowi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z konsorcjum banków komercyjnych. Pakiet finansowy wyceniony łącznie na 560 mln euro ma gwarancje EBI i włoskich instytucji finansowych.

Celem finansowania jest zwiększenie produkcji paneli fotowoltaicznych w sycylijskiej fabryce do poziomu 3 GW. Takie zdolności produkcyjne mają zostać osiągnięte jeszcze w tym roku.

Dzięki zdolnościom produkcyjnym na poziomie 3 GW staniemy się największą fabryką ogniw i modułów słonecznych w Europie i wniesiemy wymierny wkład w realizację włoskiego i europejskiego programu transformacji energetycznej. Co więcej, będziemy aktywnie uczestniczyć w renesansie europejskiego przemysłu fotowoltaicznego i wspierać niezależność energetyczną kontynentu – zapewnia Enel.

 

Budowa fabryki paneli fotowoltaicznych Enel/Sun.
Budowa fabryki paneli fotowoltaicznych Enel/Sun. Źródło: Enel/3Sun

Sprawność powyżej 30 proc.?

Obecnie w ofercie Enel/3Sun są panele dwustronne o mocy sięgającej 680 Wp. Włosi deklarują, że ich sprawność wynosi 24 proc., co stawia je w ścisłej czołówce najlepszych paneli fotowoltaicznych na świecie, jeśli uwzględnimy ten parametr. Moduły charakteryzują się współczynnikiem bifacjalności na poziomie 95 proc. oraz współczynnikiem temperaturowym rzędu -/+ 0,24 proc./C.

Moduły fotowoltaiczne Enel/3Sun mają dłużej zachowywać wysoką sprawność dzięki wyzerowaniu efektu PID (Photoinduced Degradation). Degradacja po pierwszym roku użytkowania ma wynosić maksymalnie 1 proc., a w kolejnych latach – maks. 0,25 proc./rok. Producent daje 30-letnią gwarancję minimalnej produktywności.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne produkowane na Sycylii bazują na ogniwach heterozłączowych (HJT), których sprawność w produkcji ma przekraczać 25 proc.

 

Struktura ogniw fotowoltaicznych HJT produkowanych przez Enel/3Sun.
Struktura ogniw fotowoltaicznych HJT produkowanych przez Enel/3Sun. Źródło: Enel/3Sun

Włosi chcą jeszcze poprawić parametry swoich modułów, wdrażając do produkcji ogniwa tandemowe, których sprawność docelowo ma przekraczać 30 proc. Uwaga inżynierów Enel skupia się na zwiększeniu możliwości konwersji energii słonecznej w energię elektryczną, jakie daje połączenie w ogniwie tradycyjnej warstwy krzemowej z warstwą perowskitową.

W kwietniu 2023 r. Enel oraz francuski instytut INES-CEA poinformowały o opracowaniu nowego tandemowego ogniwa fotowoltaicznego na bazie krzemu i perowskitów o sprawności 26,5 proc. Już pod koniec zeszłego roku sprawność ogniwa krzemowo-perowskitowego zwiększono do poziomu 28,4 proc. Taki wynik osiągnięto jednak na niewielkim ogniwie w rozmiarze 9 cm2.

 

Tandemowe ogniwo fotowoltaiczne Enel/3Sun.
Tandemowe ogniwo fotowoltaiczne Enel/3Sun. Źródło: Enel/3Sun

Cel coraz mniej realny

W komentarzu na temat finansowania przyznanego Enelowi EBI podkreśla, że inwestycja włoskiej firmy wpisuje się w przyjęte przez Unię Europejską założenia budowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Do 2030 r. ma on osiągnąć roczne zdolności produkcyjne paneli fotowoltaicznych do 600 GW.

Taki poziom z pewnością pozwoliłby zaspokoić popyt generowany przez rynek fotowoltaiczny w Europie. Stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe szacuje, że w 2024 r. w Unii Europejskiej powstaną elektrownie PV o łącznej mocy około 56 GW, a całkowita moc fotowoltaiki w UE na koniec tego roku wzrośnie do 325 GW.

Mając jednak na uwadze aktualną sytuację w przemyśle fotowoltaicznym i absolutną chińską dominację, jeśli chodzi o zdolności produkcyjne i możliwości dyktowania cen, cel UE zakładający budowę niezależnego europejskiego łańcucha dostaw dla fabryk o zdolnościach produkcji 600 GW paneli PV wydaje się coraz mniej realny – nawet mimo planowanego wsparcia, które Unia Europejska chce zapewnić unijnemu przemysłowi solarnemu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.