Duża farma fotowoltaiczna PGE na panelach dwustronnych

Duża farma fotowoltaiczna PGE na panelach dwustronnych
PGE

PGE Energia Odnawialna uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 25 MW. Jest to druga największa elektrownia PV w portfelu PGE. W inwestycji wykorzystano dwustronne panele fotowoltaiczne.

Spółka PGE Energia Odnawialna zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej Augustynka o mocy 25 MW. Inwestycja powstała w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim.

Jednocześnie białostocki oddział PGE Dystrybucja zakończył budowę rozdzielni sieciowej 110kV Augustynka, która pozwoli na wyprowadzenie mocy z nowej farmy fotowoltaicznej do sieci. Farma fotowoltaiczna PV Augustynka zajmuje powierzchnię około 27 ha. Zainstalowano na niej około 46 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Nowa farma fotowoltaiczna PGE ma produkować według szacunków powyżej 26 GWh energii elektrycznej rocznie. Pozwoli to – według szacunków PGE – wyprodukować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 12 tys. gospodarstw domowych.

 

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej Augustynka
Fot. PGE

Nowa rozdzielnia dla farmy fotowoltaicznej

Aby energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej Augustynka trafiła do sieci, operator lokalnego systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja – oddał do użytku nową rozdzielnię sieciową.

Inwestycja objęła kompleksowy projekt budowlany i wykonawczy wraz z pozyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę, dotyczących zarówno samej stacji, jak i linii kablowych wysokich i średnich napięć (WN i SN). W ramach inwestycji wybudowano nowy budynek rozdzielni wraz z całą infrastruktura sieciową rozdzielni i drogami wewnętrznymi. Stacja ma zapewniony system ochrony z odpowiednim systemem łączności. Wewnątrz budynku technologicznego stacji zaprojektowano i podłączono szafy sterowniczo-pomiarowe WN.

REKLAMA

W ramach zrealizowanej inwestycji wybudowano też ponad 2 km kablowych linii WN i SN oraz posadowiono nowy słup rurowy WN, będący wprowadzeniem istniejącej linii 110kV Milejczyce-Adamowo do nowo wybudowanej stacji.

PGE Dystrybucja realizowała to zadanie od września 2022 do grudnia 2023 r. Koszt inwestycji po stronie operatora systemu dystrybucyjnego wyniósł blisko 21 mln zł i został w całości pokryty przez PGE Energię Odnawialną.

 

rozdzielnia dla farmy fotowoltaicznej augustynka
Rozdzielnia dla farmy fotowoltaicznej Augustynka. Fot. PGE

PGE celuje w 3 GW w fotowoltaice

Farma fotowoltaiczna Augustynka to druga elektrownia PV w portfelu PGE Energii Odnawialnej pod względem zainstalowanej mocy. W październiku zeszłego roku firma zakończyła budowę pierwszego etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko. Powstała ona w gminie Grębów w województwie podkarpackim na obszarze o powierzchni 50 ha. Jej moc zainstalowana wynosi ponad 50 MW. W ciągu najbliższych miesięcy moc tej farmy fotowoltaicznej ma zostać podwojona, a docelowo moc farmy PV Jeziórko ma wzrosnąć nawet do 220 MW.

To kolejna inwestycja, która przybliża nas do realizacji strategicznego celu posiadania do 2030 r. 3 GW zainstalowanej mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Realizacja inwestycji należących do Grupy PGE spółek PGE Energia Odnawialna oraz PGE Dystrybucja podnosi pewność zasilania w energię elektryczną odbiorców na terenie powiatu siemiatyckiego, ale także w pełni wpisuje się w transformację energetyczną kraju, zwiększając możliwości przyłączania nowych inwestycji OZE – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 33 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana tych obiektów wynosi około 2,53 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.