Niemiecki producent ostrzega przed podróbkami swoich paneli PV

Niemiecki producent ostrzega przed podróbkami swoich paneli PV
Bauer Solar

Niemiecki producent Bauer Solar ma podejrzenia, że na rynku europejskim krążą podrabiane egzemplarze jego paneli fotowoltaicznych typu szkło-szkło. Sprawa jest w toku, a sam producent modułów PV prosi swoich klientów o zwiększoną czujność.

Informacje o prawdopodobnej próbie fałszerstwa modułów fotowoltaicznych niemieckiego producenta Bauer Solar pojawiły się w branżowych portalach. Sprawa jest rozwojowa, niemniej jednak z dostępnych informacji wynika, że podejrzane panele fotowoltaiczne mogą znajdować się obecnie na terenie Europy.

Pierwsi podejrzani

Z dostępnych obecnie informacji dowiadujemy się, że w europejskim obiegu ma się znajdować co najmniej kilka palet fałszywych modułów fotowoltaicznych; niektóre z nich zostały już wychwycone przez kontrole celną. Podaje się, że nieoryginalne produkty można rozpoznać po innym od autentycznego opakowaniu oraz braku dodatkowych wzmocnień zabezpieczających paletę podczas transportu.

REKLAMA

Jak czytamy w portalu PV Magazine, pierwsze podejrzenia padają na fałszerzy, którzy swoją siedzibę mają prawdopodobnie na terenie Chin. Niemiecki producent modułów fotowoltaicznych miał podjąć już pierwsze kroki prawne w kierunku ujęcia przestępców.

Jak twierdzi Bauer, podrabiane moduły fotowoltaiczne nie przeszły kontroli jakości i nie posiadają stosownych certyfikatów, a ich ceny mają być znacząco niższe w porównaniu z oryginalnym produktem. Producent zaleca dystrybutorom i instalatorom zachowanie szczególnej ostrożności i prosi o zgłaszanie podejrzanych dostaw.

Wiadomo, że podrabiane moduły fotowoltaiczne typu szkło-szkło mają moc 420W.

REKLAMA

Oryginalny Bauer

Obecnie na stronie producenta prezentowane są dwie serie modułów typu glass-glass. Pierwsza z nich to BS-108M10HBB-GG (Glass-Glass Black), a druga BS-108M10HBT-GG (Glass-Glass Pure). Obydwie oferują moduły w zakresie mocowym 430-440 W. Niezależnie od serii każdy moduł ma ten sam wymiar 1762 x 1134 x 30 mm i waży 24,5 kg. W przypadku modułu w wersji full black maksymalna sprawność (dla moduły o mocy 440 W) wynosi 22,02 proc. W przypadku odpowiednika w serii Pure sprawność jest równa 22 proc.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik temperaturowy mocy, który określa, jak bardzo obniży się wydajność modułu fotowoltaicznego, kiedy temperatura jego pracy wzrośnie powyżej 25 st. C. W przypadku każdego z opisywanych modułów wartość ta wynosi -0,29 proc./st. C, co jest wynikiem dobrym na tle branży.

Bauer Solar oferuje 30-letnią gwarancję na wydajność, która w przypadku każdego z modułów ma wynosić nie mniej niż 87,4 proc. na koniec wspominanego okresu. Panele fotowoltaiczne glass-glass, zarówno serii Pure, jak i Black, są objęte ponadto 30-letnią gwarancją produktową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o