Prosumenci w Holandii obronili net-metering

Prosumenci w Holandii obronili net-metering
100% Campaign, flickr cc

Holandia była w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie – głównie za sprawą segmentu prosumenckiego, który szybko rozwijał się w warunkach rozliczeń bazujących na net-meteringu. Przed rokiem rząd Holandii zaproponował jednak wycofanie się z tego systemu. Teraz wycofanie net-meteringu zablokował holenderski senat.

Przed rokiem w holenderskim parlamencie rozpoczęło się procedowanie projektu regulacji przygotowanych przez ówczesny holenderski rząd, których celem było zakończenie w 2025 r. rozliczeń nadwyżek energii wytwarzanej przez prosumentów zgodnie z mechanizmem net-meteringu. Zakłada on rozliczenie ilościowe uwzględniające kilowatogodziny energii oddanej i pobranej z sieci przez prosumentów.

Ten system był na tyle zachęcający do inwestycji w domowe systemy fotowoltaiczne, że Holandia stała się jednym z europejskich liderów w zakresie inwestycji w fotowoltaikę.

REKLAMA

Holenderski rząd przy wsparciu operatorów sieci, a także niektórych organizacji reprezentujących krajowy rynek PV postanowił jednak wycofać net-metering.

Net-metering – argumenty przeciw

Zwolennicy zakończenia net-meteringu i zastąpienia go rozliczeniami uwzględniającymi bieżące ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym zapewniali, że net-metering stanowił nadwsparcie w sytuacji dużego spadku cen modułów fotowoltaicznych. Ponadto zniechęcał do inwestycji w domowe magazyny energii, które stanowiłyby remedium na pojawiające się problemy z zarządzaniem siecią w okresach szczytowej produkcji energii z PV.

PV Magazine informował, że z powodu rosnącej generacji z PV jeden z operatorów systemu dystrybucyjnego w Holandii – Liander – w pierwszej połowie 2023 r. wprowadził trzy razy więcej ograniczeń w oddawaniu energii do sieci przez prosumentów niż w analogicznym okresie 2022 r.  (takich przypadków miało być niemal 3,5 tys.).

Ponadto kierunek polegający na odejściu od net-meteringu i przejściu na rozliczenia bazujące na bieżącej, rynkowej wycenie energii jest wspierany przez unijne regulacje.

Przeciwnicy odejścia od net-meteringu w Holandii obawiali się natomiast, że wycofanie tego systemu mocno spowolni rozwój energetyki prosumenckiej w tym kraju. I to właśnie po ich stronie stanął finalnie holenderski senat, który nie poparł zakończenia dotychczasowego systemu rozliczeń prosumentów. Jednocześnie zablokował przeforsowanie przepisów uchwalonych wcześniej przez izbę niższą holenderskiego parlamentu.

REKLAMA

PV Magazine zwraca uwagę, że wśród partii, które zablokowały wycofanie net-meteringu w Holandii, była partia BBB. Jej ostatni sukces wyborczy został zbudowany na silnej krytyce polityki proklimatycznej prowadzonej przez rząd premiera Marka Ruttego.
.

.

Holandia w fotowoltaicznej czołówce

Według europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) w 2023 r. w Holandii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,5 GW, podczas gdy rok wcześniej moc fotowoltaiki w tym kraju wzrosła o 4,1 GW.

W ubiegłym roku Holandia była piątym największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie pod względem wzrostu zainstalowanej mocy – po Niemczech (14 GW), Hiszpanii (8,2 GW), Włoszech (4,9 GW) oraz Polsce (prognoza SPE: 4,6 GW).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.