Co trzecia sprzedana w Polsce instalacja PV od razu z baterią: Otovo

Co trzecia sprzedana w Polsce instalacja PV od razu z baterią: Otovo
Andreas Thorsheim, Otovo

Otovo sprzedaje w Polsce coraz więcej instalacji fotowoltaicznych od razu z magazynami energii. W ubiegłym roku firma zanotowała w tym zakresie duży skok.

Norweska grupa Otovo pojawiła się na rynku w 2016 r. i oferuje instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii dla segmentu prosumenckiego w wybranych europejskich krajach – w tym od kilku lat w Polsce. Początkowo skupiała się na sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. Teraz coraz więcej prosumentów będących klientami Otovo, także w Polsce, decyduje się na magazyny energii.

W 2022 r. wśród klientów Otovo kupujących fotowoltaikę w naszym kraju na magazyn energii decydowała się tylko jedna osoba na 100. W ubiegłym roku popularność tych urządzeń jednak mocno wzrosła. W 2023 r. Otovo sprzedawało w Polsce już co trzecią instalację fotowoltaiczną od razu z baterią.

REKLAMA

Średnia wielkość instalacji fotowoltaicznych montowanych przez Otovo w Polsce w zeszłym roku wyniosła 6,93 kWp, a przeciętna pojemność magazynu energii była na poziomie 6 kWh. Jednak Otovo zaznacza w korespondencji z nami, że obecnie coraz więcej klientów decyduje się na większe magazyny o pojemności około 10 kWh.

Szefowa polskiego oddziału firmy Paulina Ackermann zwraca uwagę, że największą popularność magazynów energii Otovo notuje w Niemczech i we Włoszech.

W porównaniu do innych krajów, gdzie większość klientów decyduje się na magazyn energii, nasz wynik jest dość nisko w rankingu. Na przykład we Włoszech 70 proc. klientów kupuje magazyn energii, a w Niemczech nawet 88 proc. – mówi Ackermann.

Ogółem w całej grupie udział instalacji PV wykonywanych od razu z magazynami energii wyniósł w ostatnim kwartale zeszłego roku 35 proc. – w stosunku do 25 proc. we wcześniejszym kwartale oraz 26 proc. w ostatnim kwartale 2022 r.

Co czwarta instalacja fotowoltaiczna w leasingu

Polski oddział grupy Otovo to jedna z kilku firm na polskim rynku fotowoltaicznym, która oferuje instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii w modelu leasingu. W ubiegłym roku co czwarty klient firmy decydował się na taką formę finansowania inwestycji w PV.

REKLAMA

W całej grupie w ostatnim kwartale zeszłego roku na 1946 dostarczonych instalacji udział bezpośredniej sprzedaży wyniósł 67 proc. Pozostałe instalacje wykonano w modelu leasingowym.

Otovo poinformowało właśnie, że w ostatnim kwartale 2023 r. udało mu się zwiększyć przychody w porównaniu do przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku o 14 proc. – do poziomu około 20 mln euro. Wzrost przychodów nastąpił mimo spadku liczby instalacji. O ile w ostatnim kwartale 2023 r. wyniosła ona 1946, o tyle w analogicznym okresie 2022 r. instalacji było o 12 proc. więcej.

Otovo tnie koszty

W ostatnim kwartale 2023 r. norweska firma zwiększyła marżę brutto o 6 pkt proc. – do poziomu 26 proc. Było to możliwe dzięki wdrożonym procesom restrukturyzacyjnym. Są one konieczne do wypracowania rentowności. W zeszłym roku Otovo miało ujemny wynik EBITDA (około 28,6 mln euro, -30 proc. EBITDA), podobnie jak rok wcześniej (-22,3 mln euro, -39 proc. EBITDA).

Kierownictwo norweskiej firmy w ubiegłym roku wdrożyło znaczącą redukcję kosztów. Celem prowadzonej restrukturyzacji jest obniżenie kosztów operacyjnych o 7-8,7 mln euro rocznie. Ma w tym pomóc utworzone w Madrycie Centrum Usług Wspólnych, w którym pracuje obecnie 1/4 pracowników firmy.

Jesteśmy przekonani, że usprawnione procesy, zwinna organizacja i ciągła rozbudowa Centrum Usług Wspólnych w Madrycie pozycjonują nas jako lidera rynku pod względem kosztów w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę. Ta przewaga konkurencyjna pozwoli nam wzmocnić pozycję na rynku i wysokość zysków, gdy wzrosną wolumeny sprzedaży – mówi Andreas Thorsheim, założyciel i dyrektor generalny Otovo.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.