Litwini dostarczyli moduły do nietypowej elektrowni PV

Litwini dostarczyli moduły do nietypowej elektrowni PV
Fot. Solitek / Engadiner Kraftwerke AG

Litewski producent paneli fotowoltaicznych Solitek pochwalił się dostawą paneli fotowoltaicznych do dwóch ciekawych projektów w Szwajcarii. W obu instalacjach panele ustawiono w orientacji pionowej.

Solitek dostarczył wyprodukowane na Litwie panele fotowoltaiczne do nietypowego projektu fotowoltaicznego, który zrealizował koncern energetyczny Engadiner Kraftwerke (EKW). Inwestycja została sfinansowana przez rząd Szwajcarski i lokalny samorząd.

Moduły fotowoltaiczne umieszczono na betonowej ścianie zabezpieczającej drogę znajdującą się w pobliżu jeziora Livigno. W projekcie wykorzystano 478 modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 420 Wp, złożonych z ogniw TOPCon. Masa pojedynczego modułu wynosi 25 kg, a jego wymiary to 1722 x 1134 x 30 mm.

REKLAMA

Na te moduły Solitek zapewnia 30 lat gwarancji produktowej i na uzysk energii, który po takim okresie ma nie spaść poniżej 90 proc. początkowej mocy.

Deklarowana przez litewskiego producenta sprawność modułów wynosi 21,51 proc. Napięcie obwodu otwartego to 37,68 V, prąd zwarciowy jest równy 13,5 A, a współczynnik temperaturowy mocy (niezależnie od mocy) wynosi -0,3 proc./st. C.

Według litewskiego producenta cała instalacja fotowoltaiczna o mocy 200,76 Wp powinna wytwarzać w skali roku około 230 MWh energii elektrycznej. Z uwagi na ustawienie, niższe temperatury i śnieg dający lepszy efekt albedo panele fotowoltaiczne powinny pracować szczególnie dobrze w okresie zimowym.

Panele na dachu ustawione w pionie

Druga ciekawa realizacja z udziałem modułów fotowoltaicznych Solitek została zrealizowana na dachu. Panele zamontowano w pionie i ustawiono je w orientacji wschód-zachód, w ten sposób optymalizując produkcję energii w godzinach porannych i popołudniowych.

REKLAMA

Instalacja powstała w Sankt Moritz we współpracy z lokalną firmą energetyczną Moritz Energie. Panele umieszczono na dachu nowo budowanego domu seniora.

 

Instalacja fotowoltaiczna w St. Moritz.
Instalacja fotowoltaiczna w St. Moritz. Fot. Solitek/St. Moritz Energie

Na wykorzystane w szwajcarskich projektach dwustronne, bezramowe panele fotowoltaiczne o mocy 370 Wp producent zapewnia 30 lat gwarancji produktowej oraz gwarancji na uzyski energii. Po takim okresie moduły litewskiego producenta mają nadal mieć przynajmniej 87 proc. początkowej mocy. Bezramowe moduły fotowoltaiczne Solitek są złożone z 60 ogniw, ważą 30 kg, a ich wymiary to 1770 x 1049 x 7,1 mm.

Deklarowana przez litewskiego producenta sprawność modułów wynosi 19,92 proc. Napięcie obwodu otwartego wynosi 40,5 V, prąd zwarciowy jest równy 11,18 A, a współczynnik temperaturowy mocy (niezależnie od mocy) wynosi -0,36 proc./st. C. Moduł może pracować w systemie charakteryzującym się maks. napięciem 1000 W i natężeniem 20 W.

Solitek zapewnia, że dzięki dwustronności moduły mogą produkować przy optymalnym albedo nawet o 35 proc. więcej energii niż moduły jednostronne.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.