REKLAMA
 
REKLAMA

Na włoskim morzu zintegrują pływającą fotowoltaikę z pływającą farmą wiatrową

Na włoskim morzu zintegrują pływającą fotowoltaikę z pływającą farmą wiatrową
fot. SolarDuck

Hybrydowy projekt morski powstanie w ramach współpracy SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments. Moc planowanej morskiej farmy wiatrowo-solarnej ma przekroczyć 0,5 GW. 

Technologię morskiej fotowoltaiki (offshore wind photovoltaics, OFPV) rozwija holendersko-norweska firma SolarDuck. Podpisała ona umowę z włoskim funduszem Green Arrow Capital oraz włoskim deweloperem New Developments s.r.l. dotyczącą rozwoju farmy OFPV o mocy 120 MWp. Dodatkowo instalacja ma być zintegrowana z pływającą morską farmą wiatrową (floating offhore wind) o mocy 420 MW.

Zaplanowana hybrydowa morska farma wiatrowo-solarna powstanie u wybrzeży włoskiego regionu Kalabria. Jej łączna moc wyniesie 540 MW. Uruchomienie hybrydowej elektrowni ma być kamieniem milowym w przyspieszeniu skalowania technologii pływającej morskiej fotowoltaiki.

REKLAMA

Podwyższone platformy solarne

Jak wyjaśnia SolarDuck, w ramach projektu zostanie wykorzystana podwyższona platforma opracowana przez firmę, umożliwiająca pracę paneli fotowoltaicznych na morzu nawet przy znacznych wysokościach fal. Ma ona zapewniać jednocześnie bezpieczne środowisko pracy dla konserwatorów i minimalizować wpływ technologii na środowisko naturalne.

Co istotne – nawiązana współpraca pozwoli na wykorzystanie komplementarności zasobów energii wiatrowej i słonecznej.

Wierzymy, że przy obecnym rozwoju jest to wyjątkowa okazja dla branży morskiej energetyki odnawialnej, aby pomóc w kształtowaniu korzystnych ram regulacyjnych i ułatwić skalowanie OFPV. Jest to ważne nie tylko dla Włoch, ale także dla innych krajów basenu Morza Śródziemnego. Nasza współpraca z New Developments i Green Arrow Capital może również służyć jako katalizator dla OFPV we Włoszech – skomentował Koen Burgers, CEO SolarDuck.

Projekt będzie wspierany przez fundusz Green Arrow Capital Infrastructure of the Future Fund (GAIF). Inwestuje on w energię odnawialną i infrastrukturę cyfrową na rynkach o wysokim potencjale w Europie.

Projekt jest obecnie na etapie uzyskiwania pozwoleń, a jego szacowany termin zakończenia to 2028 r. Jesteśmy przekonani, że jest to projekt, który się zmaterializuje i będzie miał wpływ na regionalną gospodarkę we Włoszech – powiedział Giovanni Guzzo, CEO Green Arrow.ta

REKLAMA

Potencjał basenu Morza Śródziemnego

Hybrydowa morska farma wiatrowo-solarna będzie zlokalizowana w Zatoce Tarenckiej u wybrzeży Corigliano-Rossano w Kalabrii. Składać się będzie z 28 pływających turbin wiatrowych o łącznej mocy 420 MWp oraz farmy OFPV o mocy 120 MWp. Sama platforma solarna ma generować ponad 160 GWh energii słonecznej rocznie.

Projekt realizowany przez SolarDuck z włoskimi partnerami wpisze się we włoskie plany wykorzystania potencjału Morza Śródziemnego. Włochy zamierzają rozwijać morską energetykę wiatrową i upraszczać procedury dla projektów offshore.

Pierwsza morska farma wiatrowa we Włoszech uruchomiona została w 2022 r. To farma Beleolico w porcie Taranto w Apulii. Wyposażona jest w 10 turbin o łącznej mocy 30 MW. Po raz pierwszy w historii europejskiej morskiej energetyki wiatrowej elektrownie do tego projektu dostarczył producent z Chin – Ming Yang Smart Energy Group.

Na początku zeszłego roku budowę dużej farmy wiatrowej na Morzu Śródziemnym zapowiedziała firma Barium Bay. To spółka join venture założona przez platformę Galileo i włoską firmę Hope Group. Rozwijany projekt ma być pierwszą na tym akwenie wielkoskalową farmą wiatrową na pływających konstrukcjach. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 1,1 GW.

Ostatnio swoje plany intensywnego zwiększania włoskiego portfela offshore ogłosiła firma BayWa r.e. Utworzyła ona w Rzymie specjalny zespół ds. rozwoju projektów morskich w kilku regionach: Lacjum, Apulii, na Sardynii i na Sycylii. Włoskie portfolio offshore firmy obejmuje inwestycje o mocy ponad 9 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA