REKLAMA
 
REKLAMA

Na Adriatyku powstanie ogromna pływająca farma wiatrowa

Na Adriatyku powstanie ogromna pływająca farma wiatrowa
fot. Brigitta Schneiter/Unsplash

Spółka Barium Bay zbuduje morską farmę wiatrową na pływających konstrukcjach. To będzie pierwsza wielkoskalowa konstrukcja tego typu na całym Morzu Śródziemnym. Moc zainstalowana farmy osiągnąć ma 1,1 GW. 

Barium Bay to spółka join venture założona przez paneuropejską platformę Galileo i włoską Hope Group. Będzie ona odpowiadać za realizację projektu morskiej farmy wiatrowej na włoskim Morzu Adriatyckim.

Na farmie o docelowej mocy 1,1 GW wykorzystana zostanie technologia pływających elektrowni wiatrowych. Projekt o nazwie Barium Bay realizowany będzie w odległości ponad 40 km od linii brzegowej rozciągającej się od Bari do północnej części Barletty.

REKLAMA

Energia dla ponad miliona gospodarstw domowych

Na morską farmę wiatrową Barium Bay złożą się 74 turbiny wiatrowe, każda o mocy 15 MW. Jak podaje inwestor, dzięki dużej odległości od brzegu i prędkości wiejącego tam wiatru będą one w stanie wyprodukować ponad 3 TWh energii. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad miliona włoskich gospodarstw domowych.

Obecnie projekt jest na końcowym etapie badań środowiskowych i technicznych. Spółka planuje złożyć wniosek o ocenę oddziaływania na środowisko latem 2023 roku.

Równolegle rozpocząć się mają pomiary wiatru na morzu, które potrwają dwa lata. Uczestniczyć w nich będzie hiszpańska firma Eolos Floating Lidar Solutions.

REKLAMA

Będzie więcej pływających turbin na Adriatyku

Barium Bay będzie największą pływającą morską farmą wiatrową nie tylko na Adriatyku, ale też na całym Morzu Śródziemnym. Pływające fundamenty umożliwiają instalowanie farm na większych głębokościach morza niż w przypadku konwencjonalnych turbin.

Barium Bay to przełomowy projekt, zarówno ze względu na jego skalę, jak i potencjalny wkład w transformację energetyczną Włoch z wykorzystaniem wyłącznie lokalnych źródeł energii. Morze Adriatyckie oferuje zwycięską kombinację kluczowych czynników, które sprawiają, że pływające morskie projekty wiatrowe są bardzo atrakcyjne dla Włoch: dobre prędkości wiatru, rozległe obszary i odpowiednie rozwiązania w zakresie podłączenia do sieci krajowej – podkreślił Ingmar Wilhelm, dyrektor generalny Galileo.

Galileo i Hope, które utworzyły spółkę Barium Bay w celu wspólnej realizacji projektu, już wcześniej podjęły współpracę. Jesienią 2022 roku firmy zawiązały partnerstwo na rzecz innej inwestycji – także w technologii floating-PV, również na Adriatyku. Projekt Lupiae Maris to planowana pływająca morska farma wiatrowa o mocy 525 MW. Powstanie w Apulii we Włoszech, między Brindisi a Lecce. Według założeń obejmie 35 innowacyjnych pływających turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW.

Pierwsza pływają morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym – Beleolico – uruchomiona została w kwietniu ubiegłego roku. To przybrzeżna instalacja w porcie Taranto, w regionie Apulii. Jest to jednak niewielka inwestycja w porównaniu do założeń Galilo i Hope – jej moc zainstalowana wynosi 30 MW. Więcej na ten temat w artykule: To pierwsza morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

3 TWh energii z 1,1 GW mocy, na morskiej farmie wiatrowej?
Czemu tak mało – dla morskich wiatraków wydajność jest ponad 60% co z takiej mocy powinno dać prawie 6 TWh.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA