To pierwsza morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym

To pierwsza morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym
fot. YouTube/trmh24

We Włoszech uruchomiona została pierwsza w tym kraju morska farma wiatrowa. Pracuje na niej 10 turbin o łącznej mocy 30 MW. Po raz pierwszy w historii europejskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej elektrownie wiatrowe dostarczył producent z Chin. 

Przybrzeżna farma wiatrowa Beleolico w porcie Taranto, w regionie Apulia w południowych Włoszech, uruchomiona została 21 kwietnia. To nie tylko pierwszy projekt z obszaru morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w tym kraju, ale też pierwsza instalacja wiatrowa na Morzu Śródziemnym. Do tego po raz pierwszy do inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej w Europie turbiny dostarczyła firma z Chin – za ich dostawę odpowiadał producent Ming Yang Smart Energy Group.

W projekcie zostało wykorzystanych 10 turbin MySE3.0-135 o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 135 m (obecnie w ofercie chińskiego producenta największe dostępne morskie turbiny mają moc 6 MW).

REKLAMA

Pierwsza turbina zainstalowana została w lutym br., cztery kolejne pojawiły się w połowie marca, a ostatnie siedem – na początku kwietnia. Za dostawę i instalację turbin odpowiadała firma Van Oord, która wykorzystała do tego celu statek typu jack-up MPI Resolution. Deweloperem projektu jest firma Renexia za pośrednictwem spółki celowej Beleolico srl.

Farma wiatrowa Beleolico będzie dostarczać około 58 GWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy odpowiada zapotrzebowaniu około 18,5 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Obliczona na 30 MW moc włoskiej farmy wiatrowej na Morzu Śródziemnym stanowi niewielki wkład w imponujący wynik, jaki ma w tym roku zanotować europejski sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Według analiz norweskiej firmy konsultingowej Rystad Energy łączna moc morskich farm wiatrowych, które zostaną uruchomione w Europie w roku 2022, osiągnie rekordowe 4,2 GW. Będzie to efekt przede wszystkim inwestycji prowadzonych u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.