REKLAMA
 
REKLAMA

W Portugalii rusza ogromna farma fotowoltaiczna

W Portugalii rusza ogromna farma fotowoltaiczna
Fot. EDP Renewables

Niedaleko Lizbony powstała największa europejska farma fotowoltaiczna EDP. Wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu niemal 100 tys. gospodarstw domowych.

Firma EDP uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 202 MWp, zwiększając tym samym swoją zainstalowaną moc w fotowoltaice w Portugalii do 540 MWp. Firma szacuje, że roczna produkcja energii na tej farmie fotowoltaicznej wyniesie 330 GWh, co pozwoli uniknąć rocznej emisji 170 t CO2.

Uruchomiona w gminach Alenquer i Azambuja niedaleko Lizbony farma fotowoltaiczna Cerca zwiększy także do 650 MWp moc zainstalowaną Grupy EDP na Półwyspie Iberyjskim.

REKLAMA

Ponad 300 tys. paneli PV

Farma fotowoltaiczna PV Cerca składa się z ponad 310 tys. bifacjalnych paneli fotowoltaicznych. Umożliwiają one pochłanianie energii słonecznej z obu stron, co pozwala zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej. Przy szacowanej rocznej produkcji na poziomie 330 GWh farma PV wygeneruje energię elektryczną odpowiadającą zaopatrzeniu około 100 tys. rodzin. To około 2,5 proc. populacji Portugalii.

Farma fotowoltaiczna posiada zabezpieczone przychody dzięki udziałowi EDP Renewables w pierwszej portugalskiej aukcji dla energetyki słonecznej. Spółka podaje, że PV Cerca jest farmą fotowoltaiczną o największej mocy z projektów objętych wsparciem aukcyjnym.

Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę i Amerykę Łacińską, podkreślił, że ten największy europejski projekt solarny firmy przyczyni się do przyspieszenia transformacji energetycznej Portugalii. Wskazał także, że EDP pracuje nad kolejnymi nowymi projektami fotowoltaicznymi, które w kluczowy sposób przyczynią się do jej realizacji.

Firma EDP zaangażowana jest w dekarbonizację Portugalii od prawie trzech dekad. Niedawno zainaugurowała drugi w kraju projekt hybrydowy łączący energię wiatrową i słoneczną w Penela i Ansião, w gminach Coimbra i Leiria. Dodając elektrownię słoneczną do farmy wiatrowej,  która działa od 2008 r., firma prawie podwoiła zdolność dostarczania odnawialnej energii elektrycznej w tym samym punkcie przyłączenia.

Rozwijając projekty hybrydowe oraz nowe instalacje wiatrowe i słoneczne, EDP Renewables planuje do roku 2026 uruchomić w Portugalii dodatkowe instalacje OZE o mocy 1 GW.

REKLAMA

16 GW zakontraktowanej mocy

EDP działa na 28 rynkach OZE. W Polsce portugalska grupa rozpoczęła działalność w 2007 r. przez spółkę EDP Renewables (EDPR), która rozwija duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. EDPR należy do największych producentów energii wiatrowej nad Wisłą i jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie. W 2020 r. Grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku, powołując spółkę EDP Energia Polska. Odpowiada ona za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu.

Na całym świecie Grupa EDP posiada około 16 GW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, z czego 4,3 GWp przypada na fotowoltaikę. Do najważniejszych obiektów należą – obok PV Cerca – farmy fotowoltaiczne Bereira Barreto (203 MWp) w Brazylii, Los Cuervos (200 MWp) w Meksyku i Xuan Thien (199 MWp) w Wietnamie.

Firma jest globalnym dostawcą rozwiązań energetycznych i odnawialnych zarówno dla sektora MŚP, jak i dużych klientów przemysłowych. Ponad 85 proc. energii wyprodukowanej przez EDP pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do 2030 r. firma planuje być w 100 proc. zeroemisyjna. Do 2026 r. na rozwój odnawialnych źródeł energii na całym świecie EDP Renewables planuje przeznaczyć 20 mld euro (w tym 40 proc. na lądową energetykę wiatrową, a kolejne 40 proc. na wielkoskalową energetykę słoneczną).

Największa farma PV w Europie

EDP podkreśla, że farma fotowoltaiczna Cerca o mocy zainstalowanej 202 MWp jest największą farmą fotowoltaiczną w Europie zbudowaną przez portugalski koncern.

W tej chwili największą w skali Europy farmą fotowoltaiczną jest należąca do Iberdroli instalacja Francisco Pizarro Photovoltaic Planto mocy 590 MWp. Działa ona w prowincji Cáceres w Hiszpanii. Do jej budowy wykorzystano 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, 13,7 tys. trackerów i 313 inwerterów. Więcej na temat inwestycji w Cáceres w artykule: Rusza największa w Europie farma fotowoltaiczna.

Inwestycje EDP w Polsce

W Polsce we wrześniu ubiegłego roku EDP Renewables zainaugurowało działalność farmy fotowoltaicznej Przykona o zainstalowanej mocy 200 MWp i rocznej produkcji ponad 220 GWh. Jest to druga największa elektrownia PV w Polsce. Ustępuje tylko wybudowanej przez Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu o mocy zainstalowanej 204 MWp.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jeszcze większy efekt cieplarniany…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA