REKLAMA
 
REKLAMA

LONGi zaprezentował „samoczyszczący się” moduł fotowoltaiczny

LONGi zaprezentował „samoczyszczący się” moduł fotowoltaiczny
Fot. LONGi

Na konferencji Smart Energy, która odbyła się w ubiegłym miesiącu w Sydney, chiński producent modułów fotowoltaicznych LONGi zaprezentował nowy moduł z serii HI-MO X6 Guardian. Za największą modyfikację względem dotychczasowych produktów należy uznać zmodyfikowaną ramę, która ma umożliwiać „samooczyszczenie się” modułu.

Zaprezentowane przez LONGi rozwiązanie ma zapobiegać osadzaniu się zabrudzeń na module fotowoltaicznym. To z kolei przyczyni się końcowo do wyższej wydajności. Nowe moduły chińskiego producenta mają charakteryzować się dużą mocą i wysoką sprawnością przekraczającą 23 proc.

SeriaGuardian LR5-72HTHF Anti-Dust oferuje aż 8 modułów różniących się mocą wyjściową w przedziale 565–600 Wp (skok co 5 Wp). Niezależnie od mocy każdy moduł został obudowany ramą wykonaną ze stopu aluminium, która na krótszych bokach jest zlicowana z powierzchnią modułu. Umożliwia to swobodny odpływ wody i zapobiega osadzaniu się pyłu i zanieczyszczeń na tafli szkła. Pozostałe dwa dłuższe boki ramy, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, zachodzą na powierzchnię szkła. To umożliwia montaż modułu do ramy przy użyciu tradycyjnych klem (środkowych/końcowych).

REKLAMA

Zdaniem LONGi częściowo spasowana z powierzchnią modułu rama dzięki redukcji zanieczyszczenia przełoży się na większą zdolność do „samooczyszczenia się” modułu. Efektem tego z kolei ma być jego wyższa wydajność. Rozwiązanie powinno doskonale sprawdzić się w klimacie o dużym zapyleniu i niskiej intensywności opadów, które – jeśli już się pojawią – efektywnie wyczyszczą moduł.

Wysoka sprawność

Najmocniejszy przedstawiciel Guardian LR5-72HTHF (Anti-Dust) o mocy 600 W ma wymiary 2281 x 1134 x 30 mm i waży 27,2 kg. Jest zbudowany z ogniw wykonanych w technologii Back-Contact i oferuje 23,2 proc. sprawności. Napięcie obwodu otwartego wynosi 52,81 V, a prąd zwarciowy jest równy 14,46 A. Współczynnik temperaturowy mocy, który określa spadek wydajności urządzenia, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. C, wynosi w przypadku omawianego egzemplarza -0,29 proc./st. C.

REKLAMA

Moduły z serii Guardian są objęte 15-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność. Na koniec tego okresu ma ona wynosić nie mniej niż 88,9 proc. początkowej mocy. Jak zaznacza LONGi, seria Guardian LR5-72HTHF na razie jest przeznaczona do sprzedaży na rynek australijski.

Moduły odporne na wilgoć

„Samoczyszcząca się” seria modułów Anti-Dust to niejedyna nowość z serii Guardian. Kolejną linią z tej serii jest LR5-72HTDR Anti Humidity & Heat, czyli bifacjalne produkty, które – jak twierdzi LONGi – charakteryzują się doskonałą odpornością na wilgoć i degradację cieplną.

Te moduły fotowoltaiczne dostępne są w przedziale mocowym od 565 do 590 Wp, z czego najmocniejszy osiąga sprawność 22,8 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Miejsce LONGi jest w zablokowanych kontenerach w Holandii

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA