Pierwsze odłączenie fotowoltaiki w dzień roboczy

Pierwsze odłączenie fotowoltaiki w dzień roboczy
Solar Global

Dotychczas Polskie Sieci Elektroenergetyczne zlecały ograniczanie pracy elektrowni fotowoltaicznych już pięciokrotnie. Za każdym razem miało to miejsce w weekendy przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd w kraju. Teraz po raz pierwszy ograniczenie pracy fotowoltaiki nastąpiło w dniu roboczym.

Wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zarządziły tzw. nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych. Operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wytłumaczył to koniecznością przywrócenia zdolności regulacyjnych w systemie.

Zarządzona przez PSE redukcja pracy źródeł fotowoltaicznych we wtorek 26 marca wyniosła:

REKLAMA

  • 1201 MW w godz. 11.00-12.00,
  • 1877 MW w godz. 12.00-13.00 (początkowo w tej godzinie planowano 1537 MW),
  • 1711 MW w godz. 13.00-14.00.

Był to już szósty przypadek zarządzonego przez PSE ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych. Pierwsze cztery miały miejsce w zeszłym roku w niedziele 23 i 30 kwietnia oraz 2 lipca i 8 października 2023 r.

W 2024 r. pierwsza nierynkowa redukcja generacji z fotowoltaiki nastąpiła w niedzielę 3 marca. Wyniosła 815 MW w godz. 12.00-13.00, 741 MW w godz. 13.00-14.00 oraz 594 MW w godz. 14.00-15.00.

Wcześniej w tym roku PSE wydał już także polecenie zaniżenia wytwarzania energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych. Miało to miejsce 10 marca.

REKLAMA

Wczoraj operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ogłosił szóstą redukcję pracy elektrowni fotowoltaicznych w historii krajowego rynku PV. O ile jednak wcześniejsze redukcje wynikały w dużej mierze z obniżonego w weekendy zapotrzebowania na energię, o tyle tym razem PSE zleciło ograniczenie pracy fotowoltaiki po raz pierwszy w dzień roboczy.

Polecenia wydawane przez PSE obejmowały dotychczas wyłącznie elektrownie fotowoltaiczne przyłączone do sieci wysokiego i średniego napięcia (praca instalacji PV podłączonych do sieci niskiego napięcia nie była dotychczas redukowana w konsekwencji działań PSE).

Rekompensaty dla właścicieli fotowoltaiki

Wydawane przez operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego polecenie redukcji wiąże się z koniecznością wypłaty wynagrodzenia właścicielom objętych nią jednostek wytwórczych. Wynika to z treści unijnego rozporządzenia 2019/943 (art. 13 ust. 7).

Jak ustalana jest wysokość rekompensat dla właścicieli elektrowni PV? Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze ograniczenie pracy instalacji fotowoltaicznych w 2024 już za nami.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.