Pionowa fotowoltaika ma swoje zalety

Pionowa fotowoltaika ma swoje zalety
Next2Sun

Jedna z hiszpańskich firm montujących fotowoltaikę, która przeprowadziła terenowe testy efektywności instalacji fotowoltaicznej z panelami ustawionymi w pionie, zapewnia, że takie systemy mają sporo zalet. Wysuwa kilka trafnych argumentów wskazujących, że montaż paneli pod kątem 90 st. może być dobrym pomysłem.

Sud Renovables to hiszpańska firma z siedzibą w Barcelonie instalująca systemy fotowoltaiczne. Realizuje instalacje zarówno dla gospodarstw domowych, jak i klientów B2B, a także wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne. Firma jest autoryzowanym partnerem czołowych producentów paneli fotowoltaicznych REC i SunPower. Posiada także certyfikację instalatorską od Tesli, co upoważnia ją do montażu magazynów energii Powerwall.

W ramach testów Sud Renovables postanowił sprawdzić wydajność wertykalnie zamontowanych paneli słonecznych. Przeprowadzone testy wykazały, że pomimo niższej wydajności w porównaniu do instalacji z panelami skierowanymi całkowicie na południe pionowo zamontowane moduły również mogą okazać się efektywne.

REKLAMA

Instalacja pilotażowa

Testowa instalacja fotowoltaiczna składała się z dwóch modułów SunPower Performance 6 o mocy 500 Wp każdy. Moduł ma sprawność 21 proc. i jest wykonany w technologii shingled (technologia gontowa) na bazie ogniw PERC. Współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,34 proc./st. C. Jednostronne moduły PV zostały zwrócone aktywną powierzchnią w dwóch różnych kierunkach – jeden na wschód, drugi na zachód. Każdy moduł współpracował z pojedynczym mikroinwerterem IQ8P marki Enphase Energy.

Panele fotowoltaiczne zamontowano na dachu magazynu Sud Renovables znajdującego się gminie Avinyó w Barcelonie. Umieszczono je w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji ze stali nierdzewnej (przystosowana do warunków atmosferycznych, m.in. wiatru).

Sud Renovables od samego początku przyznaje, że ten sposób montażu modułów fotowoltaicznych nie pozwoli osiągnąć większego uzysku w porównaniu z instalacjami, w których moduły są całkowicie zwrócone w kierunku południowym pod optymalnym kątem. Założeniem badania była analiza krzywej pracy modułów (skierowanych w różnych kierunkach) i odniesienie zbadanej wydajności instalacji do konkretnych celów inwestora, które mogą nie wymagać najwyższej wydajności w tradycyjnym szczycie generacji z PV.

REKLAMA

Zalety pionowej fotowoltaiki

Pionowa fotowoltaika nie jest dzisiaj już niczym nowym. Tę koncepcję wykorzystują m.in. systemy agrofotowoltaiczne. Wciąż jednak pojawią się głosy, że taki sposób montażu nie ma sensu. Hiszpański Sud Renovables zwraca jednak uwagę na to, że ceny modułów fotowoltaicznych w ostatnim czasie spadają, co sprzyja nowemu podejściu do ustawiania paneli PV, które z góry zakłada ogólną niższą wydajność systemu, ale relatywnie większe uzyski energii w czasie wyższych cen energii na rynku hurtowym w godzinach porannych i popołudniowych.

Co więcej, wertykalne systemy PV mają inną charakterystykę pracy niż systemy montowane tradycyjnie pod kątem np. 30 st. w kierunku południowym. W przypadku testowego systemu, w którym jeden moduł zwrócony był w kierunku wschodu, a drugi zachodu, pracownicy firmy odnotowali dwa piki. Jeden z nich przypadał na godziny przedpołudniowe, a drugi na godziny popołudniowe. Taka charakterystyka może mieć szczególne znaczenie dla zwiększenia autokonsumpcji lub ograniczenia potrzeby magazynowania dużej ilości nadmiarowej energii wygenerowanej w południe.

Kolejnym argumentem przemawiającym za montażem paneli fotowoltaicznych w pionie jest to, że tego typu instalacje mogą być bardziej odporne za zabrudzenia w porównaniu z modułami montowanymi pod kątem. W tym drugim przypadku duża ilość osadzających się zanieczyszczeń wpływa końcowo na obniżenie wydajności całego systemu.

Doświadczenia z drugiego końca Europy

Nietypowy sposób wykorzystania fotowoltaiki montowanej pionowo promuje norweska firma Over Easy. Instaluje ona małe panele na dachach budynków dodatkowo pokrytych roślinnością. Więcej o wydajności takich systemów w warunkach pracy w Norwegii w artykule: Pionowa fotowoltaika z wyższą wydajnością niż systemy tradycyjne?

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.