REKLAMA
 
REKLAMA

PSF: Polska energetyka coraz bardziej potrzebuje magazynów energii

PSF: Polska energetyka coraz bardziej potrzebuje magazynów energii
Ewa Magiera, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki

Obecnie w Polsce mamy ponad 18 GW zainstalowanych w fotowoltaice, z czego około połowy to fotowoltaika wielkoskalowa. Ostatnie wydarzenia w krajowym systemie elektroenergetycznym pokazały jednak, że obecna sytuacja polskiej elektroenergetyki nie pozwala już na pełne wykorzystanie możliwości, które daje jej fotowoltaika.

Problemem, z którym borykają się inwestorzy planujący budowę kolejnych elektrowni fotowoltaicznych, jest ograniczony dostęp do sieci elektroenergetycznych. W 2023 r. negatywnie rozpatrzone wnioski o przyłączenie do sieci dotyczyły projektów o mocy aż 83,6 GW. Wprawdzie, jak podkreśla Urząd  Regulacji Energetyki, nie jest to realna wielkość mocy, dla której nie uzyskano przyłączeń w minionym roku, ponieważ zdarza się, że dany przedsiębiorca kilka razy składa te same wnioski o przyłączenie do różnych miejsc w sieci. Niemniej, jeśli weźmie się pod uwagę wolumen odmów z roku 2022 (51 GW), widać skalę stojących przed polską energetyką wyzwań.

Fotowoltaika to wciąż najszybciej rozwijający się sektor energetyki w Polsce i na świecie. Przyrost nowych mocy dystansuje założenia obowiązujących wciąż rządowych dokumentów strategicznych. W dużej mierze ten rozwój dzieje się wbrew nawarstwiającym się przeszkodom – czy to administracyjnym, czy wynikającym z ograniczeń sieciowych. Świadczy to o dojrzałości i sile naszej branży – mówi Ewa Magiera, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki (PSF).

REKLAMA

Redysponowanie mocy z fotowoltaiki

Jednak z problemami borykają się nie tylko inwestorzy planujący dopiero budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych. Dotykają one także operatorów już istniejących elektrowni PV, których praca w ostatnich tygodniach była regularnie ograniczana z powodu poleceń redukcji wydawanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Wymuszona redukcja produkcji energii odnawialnej, szczególnie z dużych instalacji fotowoltaicznych, wpływa negatywnie nie tylko na działalność firm z sektora, ale przede wszystkim na całą gospodarkę. Jest to ogromne marnotrawstwo taniej zielonej energii, niezbędnej dla konkurencyjności polskiego przemysłu na międzynarodowych rynkach.

– Fotowoltaika już dziś jest jednym z filarów transformacji energetycznej w Polsce, gdyż najwięcej mocy zainstalowanej OZE pochodzi właśnie ze słońca. Rozwój fotowoltaiki przyczynia się do dywersyfikacji źródeł energii oraz zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ponadto inwestycje branży słonecznej stymulują lokalny rozwój gospodarczy, tworząc nowe miejsca pracy i promując nowoczesne technologie energetyczne – mówi Bartomiej Zysiński, prezes zarządu Solartech.

Uelastycznienie sieci elektroenergetycznej

Eksperci branży fotowoltaicznej podkreślają, że aby umożliwić dalszy rozwój fotowoltaiki, konieczne jest uelastycznienie sieci elektroenergetycznej. Modernizacja infrastruktury, wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania energią oraz rozwój technologii umożliwiających lepsze zarządzanie produkcją i konsumpcją energii z OZE są kluczowe. Zdaniem branży inwestycje w infrastrukturę powinny być priorytetem, aby umożliwić skuteczne integrowanie coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych.

Marta Głód, dyrektor ds. rozwoju projektów w OX2 Polska, podkreśla, że nasza energetyka potrzebuje magazynów energii, dzięki którym operatorzy sieci będą mogli lepiej dysponować mocami wytwórczymi z odnawialnych źródeł energii.

Dzięki wykorzystaniu tych technologii można wesprzeć funkcjonowanie sieci oraz zapewnić stabilizację dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Optymalizacja przyłączanych instalacji w oparciu o rozwiązania cable pooling to również sposób na ograniczanie przymusowego redysponowania mocy z OZE. W OX2 widzimy dużą potrzebę synergii pomiędzy instalacjami OZE, takimi jak wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne, a magazynami energii. To kluczowy element dla stabilizacji sieci w połączeniu z światowym rozwojem źródeł odnawialnych – mówi Marta Głód z OX2 Polska.

REKLAMA

Przedstawiciele branży PV podkreślają, że wsparcie dla rozwoju technologii magazynowania energii, zarówno na poziomie przemysłowym, jak i indywidualnym, jest kluczowe dla przyszłości sektora fotowoltaicznego w Polsce.

Jednym z warunków rozwoju energetyki rozproszonej jest magazynowanie energii, które pozwoli m.in. na równoważenie podaży i popytu, utrzymanie stabilnej pracy sieci czy regulację napięcia. Inwestycje w infrastrukturę sieciowo-magazynową są kluczowe, aby przeciwdziałać redukcjom mocy OZE. Bez stabilności systemu dalszy rozwój zielonej energii nie będzie możliwy – podkreśla Jarosław Żelewski, dyrektor operacyjny w Nomad Electric Services.

– Aby maksymalnie wykorzystać potencjał generacji energii słonecznej w Polsce, potrzebny jest rozwój sektora magazynowania energii – wówczas rola fotowoltaiki w miksie energetycznym Polski będzie jeszcze większa – dodaje Bartomiej Zysiński z Solartech.

Dialog społeczny priorytetem

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki zwraca uwagę, że wyzwania dla sektora PV są też związane z innym istotnym obszarem.  Im więcej powstających farm słonecznych, tym niestety większe ryzyko konfliktów z nimi związanych. Coraz częściej lokalne społeczności protestują przeciwko budowie dużych farm fotowoltaicznych, obawiając się negatywnego wpływu na krajobraz, lokalną faunę i florę, a także na wartość nieruchomości.

„Nie przechodzimy nad tymi kwestiami obojętnie. Naszym priorytetem jest rozwój zrównoważony oraz dialog z mieszkańcami i innymi lokalnymi interesariuszami, gdyż patrzymy na nasze inwestycje długofalowo, jako trwały element lokalnego krajobrazu społeczno-przyrodniczego. Dążymy do maksymalizacji korzyści z inwestycji także dla jej szeroko rozumianego otoczenia. Dlatego energetyka słoneczna nieustannie cieszy się największym poparciem i akceptacją w kolejnych badaniach opinii publicznej” – zapewnia PSF.

Tę opinię potwierdzają badania wykonane przez Centrum Badań Marketingowych Indicator

– Odnawialne źródła energii zdecydowanie przodują we wszystkich aspektach porównawczej oceny różnych sposobów wytwarzania energii. Spośród nich zaś najlepsze rezultaty otrzymuje elektrownia słoneczna. Na drugim miejscu znajduje się elektrownia wiatrowa. Najbardziej preferowanym typem źródła energii są elektrownie słoneczne oraz elektrownie wiatrowe. Jednak, to elektrownie słoneczne najczęściej wskazywano na pierwszym miejscu (33 proc. wobec 25 proc. dla wiatrowych) – informuje Marek Garlicki z Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Powyższe tematy będą przedmiotem dyskusji podczas Kongresu PV rozpoczynającego się 27 maja w Warszawie. Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Bez dużych magazynów typu elektrownie szczytowo-pompowe (ESP) nie da się stabilizować sieci w trybie dobowo weekendowym a szczególnie w sytuacji większych awarii źródeł zasilania lub sieci. Pokazała już to awaria 10 z 11 stacji rozdzielczej Rogowiec 17 maja 2021 roku, gdzie przed Blackautem Polskę uratowały ESP (głównie Żarnowiec). I zapomnijcie o horrendalnie drogich i krótko żyjących magazynach bateryjnych.

A energetyka zamiast budować sobie magazyny to proponują aby właściciele paneli sobie budowali czyli energetyce nie zależy ani na prądzie z fotowoltaiki ani na ekologii

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA