URE: Ponad 80 GW to nie jest realna moc, dla której odmówiono przyłączenia

URE: Ponad 80 GW to nie jest realna moc, dla której odmówiono przyłączenia
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki w najnowszym sprawozdaniu informował o ogromnym wolumenie odmów wydania warunków przyłączenia do sieci w 2023 r. (ponad 83 GW). – Nie jest to realna wielkość mocy, dla której nie uzyskano przyłączeń w minionym roku – odnosi się do danych przedstawionych w swoim raporcie URE.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) w opublikowanym w zeszłym tygodniu sprawozdaniu z działalności za 2023 r. informował, że w ubiegłym roku operatorzy sieci rozpatrzyli negatywnie łącznie 7448 wniosków o wydanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla planowanych jednostek wytwórczych o mocy 83,61 GW (dla porównania: całkowita moc odnawialnych źródeł energii w krajowym systemie elektroenergetycznym na koniec 2023 r. wynosiła 28,3 GW – wzrosła w zeszłym roku o około 6 GW).

Teraz URE ustosunkował się do tych informacji. Regulator zwrócił uwagę, że podana w sprawozdaniu wartość 83,6 GW jest sumą mocy ze wszystkich wniosków o przyłączenie, które zostały złożone do operatorów sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej w 2023 r. – i które rozpatrzono odmownie. Jak zaznacza regulator, nie jest to jednak realna wielkość mocy, dla której nie uzyskano przyłączeń w minionym roku.

REKLAMA

Urząd tłumaczy, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami jedyną procedurą pozwalającą wytwórcy energii na sprawdzenie dostępności mocy przyłączeniowej w konkretnej lokalizacji w sieci jest złożenie wniosku do operatora o wydanie warunków przyłączenia. Z tego powodu przedsiębiorcy mają składać te same wnioski o przyłączenie kilka razy, badając dostępność możliwości przyłączeniowych w różnych miejscach w sieci.

 

REKLAMA

odmowy przyłączenia do sieci energetycznej dane za 2023
Wolumen odmów wydania warunków przyłączenia do sieci dla jednostek wytwórczych w latach 2019-2023. Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

W opinii regulatora krajowego rynku energii rozwiązaniem problemu odmów wydawania warunków przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci, a także sposobem na poprawę transparentności tego procesu jest jego cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych.

Komercyjne przyłączenie do sieci

Prezes URE przypomina, że w przypadku odmowy wydania warunków przyłączenia ze względów ekonomicznych operator sieci powinien przedstawić inwestorowi ubiegającemu się o przyłączenie kalkulację kosztów jego wykonania na zasadach komercyjnych.

Regulator ma ponadto zachęcać operatorów sieci oraz podmioty wnioskujące o przyłączenie do negocjacji w celu skorzystania z możliwości przyłączenia w trybie komercyjnym. Regulator zaznacza, że takie rozwiązanie jest możliwe nawet w sytuacji złożenia do Prezesa URE wniosku o rozstrzygnięcie sporu w sprawie odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci.

Dodatkowe możliwości uzyskania przyłączenia nowych mocy OZE do sieci daje koncepcja określana jako cable-pooling. Więcej na ten temat w artykule: URE: kiedy operator może odmówić przyłączenia do sieci i jak stosować cable pooling?

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.