Niemiecki deweloper wchodzi na polski rynek PV

Niemiecki deweloper wchodzi na polski rynek PV
Iqony Solar Energy Solutions

Niemiecki deweloper związany z grupą energetyczną Steag planuje w Polsce rozwój projektów fotowoltaicznych. Pierwsze cztery powstaną w okolicach Wrocławia i we wschodniej części kraju. 

Dostawca usług w zakresie energii słonecznej Iqony Solar Energy Solutions (SENS), spółka zależna niemieckiej firmy energetycznej Iqony, rozpoczęła w naszym kraju realizację inwestycji fotowoltaicznych o mocy do 1 GWp.

Pierwsze cztery projekty fotowoltaiczne, które weszły w fazę rozwoju, osiągną łączną moc 355 MWp. Farmy fotowoltaiczne powstaną w okolicach Wrocławia i na wschodzie Polski. Przy rozwoju projektu SENS współpracuje z polskim partnerem, Solar Energy Photovoltaics (SEPV), który wykona prace na miejscu.

REKLAMA

SEPV specjalizuje się w przygotowaniu projektów farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Ma w portfolio projekty na ponad 2 GW w Polsce. Firma realizuje koncepcję pozyskiwania energii ze słońca, współpracując przy tym z placówkami naukowymi. Wdraża także ideę energetyki rozproszonej. Jest uczestnikiem klastrów energii w powiatach i gminach, w których prowadzi projekty.

Farmy fotowoltaiczne pod klucz

Niemiecka firma energetyczna Iqony jest częścią Grupy Steag, która w 2023 r. podzieliła się na dwie jednostki – Iqony i Steag Power. Jako dostawca usług solarnych SENS został przypisany do zielonej dywizji Iqony. Oprócz energii wiatrowej i słonecznej Iqony oferuje również rozwiązania w zakresie elektrowni gazowych, geotermii, technologii magazynowania i rozwiązań wodorowych.

REKLAMA

SENS opracowuje, buduje i obsługuje projekty fotowoltaiczne w całej Europie jako dostawca usług EPC i niezależny producent energii (IPP). Oprócz farm fotowoltaicznych „pod klucz” firma oferuje rozwiązania w zakresie magazynowania oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi dla systemów fotowoltaicznych, a także całościowe koncepcje energetyczne dla przemysłu i handlu.

Dla niemieckiego inwestora rozwój projektów w Polsce stanowi kolejny krok w kierunku budowy portfela inwestycji w naszej części Europy.

Od dawna koncentrujemy się na rynku Europy Wschodniej i od kilku lat jesteśmy tam aktywni m.in. na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Polska oferuje duży potencjał ekspansji rynku transformacji energetycznej, którą chcemy z zapałem kontynuować. Razem z naszymi lokalnymi i międzynarodowymi partnerami możemy zrobić duży krok w przyszłość – komentuje André Kremer, dyrektor generalny SENS.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.