Mój Prąd czekają spore zmiany. Poznaliśmy szczegóły

Mój Prąd czekają spore zmiany. Poznaliśmy szczegóły
Otovo

Nabór wniosków w tegorocznej edycji programu Mój Prąd ma ruszyć po wakacjach. Dotychczas brakowało informacji o zasadach planowanego naboru. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów. W Moim Prądzie szykują się istotne zmiany.

Dotychczas Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie informowały o szczegółach planowanego dofinansowania w nowej edycji programu Mój Prąd na 2024 r., sygnalizując jedynie powiązanie dotacji na fotowoltaikę z inwestycją w magazyn energii.

Ponieważ do planowanego startu szóstej edycji programu Mój Prąd jest coraz bliżej, portal Gramwzielone.pl zapytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska o zasady planowanego dofinansowania.

REKLAMA

Ministerstwo potwierdziło nam, że start szóstej edycji Mojego Prądu planowany jest na wrzesień, zapewniając, że wkrótce zostanie ogłoszona dokładna data rozpoczęcia naboru.

Z informacji przekazanych nam przez resort klimatu wynika, że w Moim Prądzie 6.0 nie są planowane zmiany w wysokości dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne czy magazyny energii elektrycznej lub ciepła – w porównaniu z poziomem dotacji z poprzedniej edycji programu.

W ubiegłorocznej edycji Mojego Prądu można było otrzymać dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW w wysokości 6 tys. zł lub 7 tys. zł, w zależności od grupy, do której kwalifikował się prosument. Na magazyny energii elektrycznej dofinansowanie wynosiło maksymalnie 16 tys. zł, a na magazyny ciepła – 5 tys. zł.

Dwa razy więcej fotowoltaiki

W tegorocznej edycji Mojego Prądu planowane są jednak istotne zmiany.  – Podstawową zmianą w stosunku do poprzedniej edycji będzie udzielanie dofinansowania na instalację PV wraz z magazynem energii od ustalonej daty przyłączenia, która zostanie wkrótce podana – wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

To jednak nie koniec zmian. Ministerstwo chce zwiększyć maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej, na którą będzie można otrzymać dotację. W dotychczasowych edycjach programu było to 10 kW, natomiast – według aktualnych planów resortu klimatu – w Moim Prądzie 6.0 będzie można zainstalować z dofinansowaniem nawet 20 kW (przy zainstalowaniu obligatoryjnego magazynu energii elektrycznej lub ciepła).

Pompy ciepła znikną z Mojego Prądu

Zmieni się także zakres dofinansowywanych urządzeń. Ostatnie edycje Mojego Prądu były rozszerzane o kolejne urządzenia. W ostatnim naborze dotację można było otrzymać na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i/lub cieplnej, system zarządzania energią EMS/HEMS, a także na pompę ciepła i kolektory słoneczne.

Tymczasem zakres szóstej edycji Mojego Prądu zostanie zmniejszony. Z informacji uzyskanych przez nas w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wynika, że nie będzie już można otrzymać dofinansowania na pompy ciepła i systemy zarządzania energią EMS/HEMS.

REKLAMA

Net-billing obowiązkowo

Dofinansowanie z Mojego Prądu 6.0 będzie można uzyskać na inwestycje, w przypadku których koszty zostały poniesione od 1 stycznia 2021 r. – a więc może jeszcz objąć prosumentów, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii w systemie opustów (net-meteringu), zgłaszając przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022 r.

Rozliczenia w systemie opustów uniemożliwią jednak uzyskanie dotacji z Mojego Prądu 6.0. Warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji będzie bowiem rozliczanie się z nadwyżek energii w aktualnym mechanizmie net-billingu, obejmującym wszystkich prosumentów zgłaszających przyłączenie po 31 marca 2022 r. Prosumenci nadal korzystający z opustów w celu uzyskania dotacji z Mojego Prądu będą musieli przejść na rozliczenia w net-billingu.

Budżet programu Mój Prąd 6.0 ma wynieść 400 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z programu FEnIKS 2021-2027, Działanie FENX.02.02.
.

.

Pierwsza edycja programu Mój Prąd rozpoczęła się w 2018 roku. Dotychczas w pięciu edycjach programu dofinansowanie w wysokości ponad 2,46 mld zł otrzymało ponad 511 tys. beneficjentów. Oznacza to, że dotacje z Mojego Prądu otrzymał co trzeci prosument w Polsce.

Dofinansowanie na przydomowe turbiny wiatrowe

Niedawno NFOŚIGW rozpoczął pierwszą, pilotażową edycję innego programu dofinansowania przeznaczonego dla prosumentów. W programie Moja elektrownia wiatrowa dotację można otrzymać na montaż przydomowej turbiny wiatrowej oraz magazynu energii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o