REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy zbudują największą na świecie elektrownię PV na morzu

Chińczycy zbudują największą na świecie elektrownię PV na morzu
fot. YouTube/DMEG Solar

Demonstracyjny projekt pływającej fotowoltaiki na morzu ma osiągnąć moc zainstalowaną aż 2 GW. Potężna elektrownia zajmie powierzchnię prawie 1900 hektarów.

Według informacji umieszczonych na stronie chińskiej firmy DMEGC Solar projekt ogromnej pływającej elektrowni fotowoltaicznej o nazwie Jiangsu Lianyungang CNNC Tianwan rozwijany jest od maja br. Inwestycja należy do jednego z największych operatorów energii jądrowej w Chinach – CNNC.

Zatwierdzona dla projektu powierzchnia morska wynosi około 1870 hektarów. Obszar wydzielono na terenie przeznaczonym dla elektrowni jądrowej Tianwan w Lianyungang w prowincji Jiangsu, we wschodnich Chinach.

REKLAMA

DMEGC Solar będzie głównym dostawcą modułów fotowoltaicznych dla tej inwestycji o planowanej mocy 2 GW. Jak podaje, jedną z najważniejszych zalet przeniesienia instalacji z lądu na morze jest zwiększona o 5-10 proc. – względem PV na lądzie – generacja energii.

Według informacji „Global Times” szacowana produkcja energii z elektrowni fotowoltaicznej w Lianyungang w czasie 25-letniego okresu jej funkcjonowania wyniesie 2234 TWh w skali roku.

Dwustronne moduły na pokładzie

Planowana instalacja PV zostanie przytwierdzona do dna za pomocą pali i wsporników, na których układane będą moduły fotowoltaiczne. DMEC Solar, które ma już doświadczenie w dostawach modułów do pływających elektrowni PV, dostarczy na potrzeby projektu Jiangsu Lianyungang CNNC Tianwan dwustronne moduły typu N. Mają się one charakteryzować wysoką wydajnością, bezpieczeństwem i niezawodnością, a jednocześnie być dostosowane do pracy w trudnych warunkach morskich.

Projekty offshore, jak wyjaśnia DMEGC Solar, wiążą się z takimi wyzwaniami jak unosząca się wysoko mgła solna, a także wysoka korozja, wilgotność i duże obciążenie wiatrem. W swoich komponentach producent wykorzystuje dwuwarstwowe szkło powlekane, grube ramy z anodyzowanego aluminium i uszczelnione wodoodporne skrzynki przyłączeniowe.

REKLAMA

DMEGC Solar zapewnia, że moduły, które znajdą się na pływającej farmie fotowoltaicznej, przeszły wiele testów oceny niezawodności, obejmujących m.in. odporność na korozję, cykl termiczny, obciążenie statyczne i dynamiczne. Elementy są odporne na przenikanie pary wodnej i odpowiadają potrzebom instalacyjnym morskiej fotowoltaiki.

Wytwarzana przez elektrownię PV energia ze słońca będzie przesyłana do lądowej podstacji i tam włączana do sieci państwowego operatora. Prawdopodobnie pełna moc ma zostanie przyłączona w 2025 r.

Największa pływająca elektrownia fotowoltaiczna na świecie

Po pełnym uruchomieniu instalacji będzie ona największą istniejącą morską elektrownią fotowoltaiczną nie tylko w Chinach, ale też na świecie. Projekt będzie miał istotne znaczenie demonstracyjne w zakresie wykorzystania zasobów płytkich wód do rozwoju branży czystej energii przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego.

Jak podaje „Global Times”, wartość inwestycji szacowana jest na 1,39 mld dolarów. Projekt fotowoltaiczny Jiangsu Lianyungang CNNC Tianwan wraz z elektrownią jądrową CNNC Tianwan utworzy wielkoskalową bazę energetyczną integrującą energetykę jądrową i fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Obustronne moduły fotowoltaiczne dla pływającej elektrowni – na czym tutaj polega sens takowej dwustronności? Czy ktoś zna temat?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady