Największy producent paneli fotowoltaicznych na ogromnym minusie

Największy producent paneli fotowoltaicznych na ogromnym minusie
JinkoSolar

Wyniki największego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie za pierwszy kwartał 2025 r. potwierdzają trudną sytuację producentów modułów, którzy po rekordowych spadkach cen paneli nie są w stanie wypracować zysku.

JinkoSolar był największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych pod względem dostaw zrealizowanych w 2024 r. Chińska firma w zeszłym roku zwiększyła sprzedaż modułów o 18,3% do poziomu 92,9 GW (do tego sprzedano ogniwa i płytki krzemowe o mocy 6,72 GW). Jednak mimo tego wzrostu zeszłoroczne przychody JinkoSolar spadły o 22,3% do poziomu 12,64 mld dolarów, co wyniknęło z rekordowego spadku cen paneli fotowoltaicznych na światowych rynkach. Rok 2024 JinkoSolar zakończył zyskiem netto na poziomie 2,5 mln dolarów, jednak w ostatnim kwartale zeszłego roku chiński producent był już na minusie. 

W czwartym kwartale 2024 r. Jinko zrealizował dostawy modułów o mocy 25,22 GW oraz ogniw i płytek krzemowych o mocy 1,24 GW. Przychody firmy za ten okres wyniosły 2,83 mld dolarów. Wynik netto był jednak ujemny. Kwartalna strata netto firmy obliczona według standardów GAAP wyniosła aż 65 mln dolarów przy marży netto rzędu -2,3%.

REKLAMA

182 mln dolarów straty w kwartał

Teraz chińska firma ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał 2025 r. W tym okresie JinkoSolar wypracował przychody o ponad 920 mln dolarów niższe od przychodów z wcześniejszego kwartału. Wyniosły one 1,9 mld dolarów. Zrealizowane w pierwszym kwartale dostawy produktów Jinko były na poziomie 19,13 GW, z czego 17,5 GW to dostawy wyłącznie modułów PV.

Spadek sprzedaży modułów w pierwszym kwartale w stosunku do sprzedaży notowanej we wcześniejszych kwartałach – w połączeniu z utrzymującymi się niskimi cenami modułów – sprawił, że pierwsze trzy miesiące 2025 r. JinkoSolar zakończył rekordową stratą netto. Wyniosła ona w ujęciu GAAP aż 182 mln dolarów przy marży netto rzędu -9,5%. Tymczasem jeszcze w analogicznym okresie 2024 r. JinkoSolar miał 84 mln dolarów zysku netto przy marży 2,6%.

 

Wyniki finansowe producenta paneli fotowoltaicznych JinkoSolar za I kwartał 2025 r. Źródło: Raport kwartalny JIinkoSolar.
Wyniki finansowe producenta paneli fotowoltaicznych JinkoSolar za pierwszy kwartał 2025 r. Źródło: JIinkoSolar

JinkoSolar tłumaczy powody straty

Jak drastyczny spadek rentowności tłumaczy kierownictwo JinkoSolar? CEO chińskiej firmy Xiande Li podkreślał, że w ostatnich miesiącach ponad połowa ze zrealizowanych dostaw modułów trafiła na rynek chiński charakteryzujący się wyjątkowo niskimi cenami. W tym samym czasie wyraźnie spadły dostawy modułów na zagraniczne rynki, gdzie osiągane są wyższe marże.

Kierownictwo JinkoSolar informowało, że w ostatnich miesiącach na globalnym rynku fotowoltaicznym nasiliła się nierównowaga podaży i popytu na panele fotowoltaiczne, co doprowadziło do rekordowego spadku cen tych produktów i uderzyło w producentów w całym łańcuchu dostaw przemysłu PV.

REKLAMA

Chiński koncern podkreślał, że w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację rodzimego przemysłu PV władze w Pekinie podjęły działania mające na celu rozwiązanie strukturalnej nierównowagi między stroną podażową a popytową. Podjęto między innymi decyzje mające na celu podniesienie barier w zakresie zwiększania zdolności produkcyjnych, a także zmniejszono ulgi podatkowe związane z eksportem paneli PV. Ponadto pod koniec zeszłego roku czołowe firmy z chińskiego sektora fotowoltaicznego podpisały zobowiązanie do samodyscypliny, mające na celu ograniczenie konkurencji cenowej i zmniejszenie produkcji.

Jinko dostrzega odbicie

JinkoSolar odnotowuje również ostatnie zwiększenie popytu na panele fotowoltaiczne. Wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych w Chinach w pierwszym kwartale 2025 r. wyniósł 59,7 GW, co jest wynikiem lepszym o 31% w porównaniu do wzrostu odnotowanego w analogicznym okresie przed rokiem.

Taka sytuacja wraz z działaniami mającymi na celu ograniczenie podaży modułów miała przełożyć się na stabilizację cenową, a nawet na wzrost cen produktów sprzedawanych przez chińskiego producenta, które mają wracać do „bardziej racjonalnych poziomów”.

Chińska firma zakłada, że wobec strat notowanych przez producentów z łańcucha dostaw PV w krótkim terminie przemysł fotowoltaiczny może wejść w „okres dostosowawczy”. W tym czasie z rynku mogą wypaść producenci, którzy nie będą w stanie zredukować kosztów i dostosować się do nowych realiów, a to pomoże przywrócić równowagę w zakresie popytu i podaży modułów.

Obecna prognoza JinkoSolar na drugi kwartał mówi o dostawach modułów rzędu 20-25 GW. Z kolei prognoza na cały 2025 r. zakłada dostawy na poziomie 85-100 GW. Do końca tego roku zdolności produkcyjne chińskiej firmy w zakresie płytek krzemowych, ogniw i modułów mają utrzymać się na obecnym poziomie, sięgając odpowiednio 120 GW, 95 GW oraz 130 GW. W tym zdolności produkcji najnowszych modułów z ogniwami TOPCon (Jinko mówi o trzeciej generacji takich ogniw) na koniec 2025 r. mają wynosić 40-50 GW.

Sprzedaż magazynów w górę

W najbliższej przyszłości ważnym komponentem działalności JinkoSolar powinna być – obok produkcji modułów fotowoltaicznych – także produkcja bateryjnych magazynów energii. W pierwszym kwartale br. chiński producent dostarczył magazyny energii o pojemności ponad 300 MWh, a prognoza firmy w tym zakresie na cały 2025 r. mówi o dostawach rzędu 6 GWh. Priorytetem dla Jinko w zakresie magazynów ma być sprzedaż na rynkach zagranicznych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.