Photon Energy wybuduje elektrownię słoneczną z magazynem elektrotermicznym

Photon Energy wybuduje elektrownię słoneczną z magazynem elektrotermicznym
Fot. Photon Energy

Photon Energy zawarł umowę z największym australijskim producentem energii w zakresie sprzedaży praw do innowacyjnego projektu łączącego produkcję i magazynowanie energii. Inwestycja, która powstanie na południu Australii, ma wykorzystywać technologię skoncentrowanej energetyki słonecznej oraz magazynowania elektrotermicznego. 

Notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Photon Energy poinformował, że jego australijska spółka zależna – Photon Energy AUS SPV4 Pty Ltd – uzyskała zgodę Departamentu Energii i Górnictwa Australii Południowej na budowę projektu Yadnarie. Inwestycja zakłada powstanie zaawansowanej instalacji łączącej generację energii słonecznej i długoterminowe magazynowanie energii. Projekt powstanie w miejscowości Cleve na Półwyspie Eyre w Australii Południowej.

Instalacja połączy 150 MW skoncentrowanej generacji słonecznej z 90 MW generacji cieplnej i będzie wyposażona w magazyn energii elektrotermicznej o pojemności co najmniej 720 MWh.

REKLAMA

Technologia RayGen kluczem do niezależności energetycznej

Projekt Yadnarie będzie wykorzystywał technologię PV Ultra opracowaną przez australijską firmę RayGen Resources, w której udziały ma Photon Energy. Rozwiązanie to polega na koncentrowaniu światła słonecznego na wysokowydajnych modułach fotowoltaicznych oraz zamianie nadwyżek energii elektrycznej w ciepło i przechowywania go w zbiornikach wodnych. Magazynowana w ten sposób energia będzie dostępna na żądanie dzięki zastosowaniu turbin z organicznym cyklem Rankine’a (ORC).

Photon Energy podkreśla, że technologia opracowana przez RayGen wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród deweloperów i operatorów systemów energetycznych na całym świecie. Rozwiązanie to odpowiada na rosnącą potrzebę magazynowania energii w dłuższej perspektywie i może wspierać stabilność sieci w kontekście wycofywania jednostek wytwórczych opartych na paliwach kopalnych.

Photon Energy zainwestował w RayGen trzykrotnie od 2020 r., nabywając w spółce technologicznej z Melbourne łącznie 5,47% udziałów.

Kolejne projekty w przygotowaniu

Photon Energy Group dostarcza rozwiązania w zakresie energii słonecznej oraz czystej wody. Usługi związane z energią słoneczną świadczy spółka Photon Energy, notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie. Spółka działa globalnie – buduje elektrownie fotowoltaiczne, zarządza projektami, oferuje usługi techniczne dla instalacji PV oraz świadczy usługi w zakresie zarządzania energią.

REKLAMA

Od momentu powstania w 2008 r. firma zbudowała i uruchomiła farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 180 MWp, w swoim portfolio ma także własne elektrownie PV o łącznej mocy 130 MWp. Łączna moc elektrowni rozwijanych obecnie przez Photon Energy w Australii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii oraz RPA wynosi 870 MWp. Spółka świadczy także usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 1,1 GWp na całym świecie.

Obecnie Photon Energy rozwija także między innymi ogromną elektrownię solarną o mocy 250 MW w miejscowości Winterton w Republice Południowej Afryki. W tym projekcie zostanie zrealizowany także magazyn hydro-termalny o mocy 150 MW i pojemności wynoszącej aż 1,8 GWh. Spółka spodziewa się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia do połowy 2026 r. Szerzej na temat tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Deweloper fotowoltaiki z GPW wchodzi na nowy rynek.

Nie tylko energetyka

Z kolei linia biznesowa Photon Energy Group, Photon Water, zapewnia rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwój studni i innych zasobów wodnych oraz zarządzanie nimi. Photon Remediation oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie rekultywacji środowiska, w tym opatentowaną technologię in-situ, mającą skutecznie usuwać PFAS z wód gruntowych i gleby. Spółka podała, że technologię tę pomyślnie wdrożono u klienta przemysłowego w Czechach, gdzie osiągnęła skuteczność przekraczającą 99,5%.

Dostawca usług DSR

Poprzez swoją spółkę zależną Lerta grupa ma koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Jest także jest jednym z największych dostawców usług DSR dla polskiego operatora systemu przesyłowego z zakontraktowaną mocą 320 MW na 2025 r. Poprzez wirtualną elektrownię (Virtual Power Plant, VPP) firma agreguje producentów i odbiorców energii o łącznej mocy przekraczającej 480 MW.

Pierwszy agregator na polskim rynku energii

We wrześniu 2024 r. spółka Photon Energy została pierwszym oficjalnie zarejestrowanym agregatorem energii w Polsce.  Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Pierwszy agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.