REKLAMA
 
REKLAMA

Tyle Lerta zarobi na usługach DSR w 2024 roku

Tyle Lerta zarobi na usługach DSR w 2024 roku
fot. Caglar Oskay/Unsplash

Zabezpieczone przez spółkę Lerta z grupy Photon Energy umowy mocowe na setki megawatów przełożą się roczny przychód przekraczający 115 mln zł. To efekt aukcji dodatkowych na polskim rynku mocy.

Na początku ubiegłego miesiąca Photon Energy poinformował o przejęciu całości udziałów w Lerta – mającej siedzibę w Poznaniu firmie, która specjalizuje się w działalności na rynkach energii, oferując m.in. usługi DSR i rozwiązania z obszaru wirtualnych elektrowni.

Teraz, jak podał Photon Energy, spółki Lerta JRM Sp. z o.o. i Lerta SA w aukcjach dodatkowych na rynku mocy, zorganizowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zabezpieczyły kontrakty na 375 MW w ramach usług redukcji popytu (DSR). Do tego dochodzi 14 MW wcześniej zakontraktowanych na ten sam rok. To zapewnia firmie łącznie 24,8 mln euro (116,8 mln zł) przychodów w 2024 roku.

REKLAMA

Photon Energy planuje zwiększyć swój wolumen usług DSR na polskim rynku mocy do 600 MW w 2026 roku i 1 GW do 2030 roku.

Aukcje dodatkowe na rynku mocy

16 marca 2023 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły aukcje dodatkowe na rok dostaw 2024. W związku niewielką podażą aukcje na pierwszy i czwarty kwartał 2024 roku rozstrzygnięte zostały w pierwszej rundzie. Natomiast aukcje na drugi i trzeci kwartał rozstrzygnięto dopiero odpowiednio w piątej i w szóstej rundzie.

Grupa Photon Energy zapewniła sobie w ramach tych aukcji kontrakty dla jednostek o łącznej mocy 375 MW. Z uwzględnieniem wcześniej zakontraktowanych jednostek łączna moc DSR grupy na 2024 roku wyniesie 389 MW. Na podstawie wstępnych wyników ogłoszonych przez PSE Photon zdołała zabezpieczyć umowy mocowe przy średniej cenie wynoszącej 303 868 zł/MW/rok (64 515 euro/MW/rok).

REKLAMA

Rośnie znaczenie usług elastyczności

Photon Energy zakontraktowało w aukcjach organizowanych przez PSE na lata 2022 i 2023 jednostki o mocy odpowiednio 54 MW i 134 MW. Zatem wynik w aukcjach na rok 2024 (389 MW) oznacza dynamiczny wzrost skali działalności grupy w obszarze usług elastyczności w Polsce (+190 proc. względem wolumenu zakontraktowanej mocy w 2023 roku).

Photon zamierza na polskim rynku kontynuować pozyskiwanie dużych, przemysłowych odbiorców energii, jak również firm z sektora MŚP. Ponadto chce rozszerzyć grupę uczestników polskiego rynku mocy o podmioty z Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy i Szwecji, które od 2025 roku będą mogły uczestniczyć w świadczeniu usług DSR na rzecz PSE.

W swoich planach grupa kładzie też nacisk na integrację magazynów energii (zarówno własnych, jak i podmiotów trzecich) z ofertą dla rynku mocy w nadchodzących aukcjach.

Dobra wiadomość jest taka, że nasz sukces w polskiej aukcji mocy, w połączeniu ze znaczącym naszym zdaniem potencjałem wzrostu rynku usług DSR i spodziewanym uruchomieniem rynku regulacyjnych usług systemowych w Polsce, stanowi tylko wierzchołek góry lodowej. Na naszych kluczowych rynkach, tj. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Australii, a także szerzej, w skali globalnej, w szybkim tempie tworzone są rynki usług elastyczności (DSR), a także wzrasta popyt na różne rodzaje usług systemowych – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Chociaż 24,8 mln euro zakontraktowanych przychodów DSR w Polsce na 2024 rok oznacza powstanie nowego, solidnego filaru stabilnych przychodów firmy i podkreśla finansową logikę integracji Lerta z Grupą Photon Energy, to jeszcze bardziej ekscytującą wiadomością jest to, że mamy zdolność do wykorzystania naszych zasobów ludzkich, doświadczenia i narzędzi VPP do odpowiedzi na zapotrzebowanie szybko rozwijającego się globalnego rynku na tego rodzaju usługi – dodaje Georg Hotar.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA