XTPL zwycięzcą MIT Forum Poland

XTPL zwycięzcą MIT Forum Poland
Filip Granek i Zbigniew Rozynek

XTPL, firma opracowująca transparentne optycznie i przewodzące elektrycznie warstwy, znalazła się wśród pięciu najlepszych startupów, które zwyciężyły w pierwszej polskiej edycji programu akceleracyjnego MIT Forum Poland.

Wyróżnione spółki wezmą udział w wielkim finale, który odbędzie się w czerwcu w Bostonie, USA. To szansa na zaprezentowanie na forum międzynarodowym polskiego wynalazku, który może zostać wykorzystany w produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD.

XTPL rozpoczął działalność w czerwcu 2015 roku. W ciągu kilku miesięcy opracował technologię umożliwiającą wytworzenie ultraprecyzyjnych struktur metodą, która jest skalowalna i może być tania. Dziś technologia sprawdza się w warunkach laboratoryjnych, ale już za kilka lat przezroczyste przewodniki mogą stać się elementami ogniw słonecznych i wyświetlaczy LCD.

REKLAMA

Jako startup XTPL zaangażował się w poszukiwania inwestorów. Krokiem do rozwoju firmy i zdobycia umiejętności odpowiedniego prezentowania swojej technologii stał się udział w programie MIT Enterprise Forum Poland. Program akceleracyjny, do którego wybranych zostało 26 młodych polskich firm, rozpoczął się w lutym tego roku. Przedstawiciele startupów brali udział w warsztatach i wykładach, zdobywając wiedzę dotyczącą rozwijania firmy oraz prowadzenia rozmów z potencjalnymi inwestorami.

To było kilka miesięcy bardzo ciężkiej pracy, ale też spotkań z interesującymi ludźmi, którzy doskonale znają biznes i jego tajniki. Dla firm, które dopiero wchodzą na rynek i stawiają na nim tak naprawdę pierwsze kroki, to niezwykłe i pouczające doświadczenie. Bardzo często startupy są skoncentrowane przede wszystkim na rozwijaniu technologii, a przecież nie powinny zapominać także o działaniach czysto biznesowych, które pozwolą im stworzyć dobrze prosperującą firmę atrakcyjną dla inwestorów. Jako XTPL od początku wiedzieliśmy, że sama technologia to za mało. Aby zainteresować nią rynek, musieliśmy zbudować zespół specjalistów z wielu dziedzin, aby firma rozwijała się wszechstronnie. Program MIT Forum Poland pomógł nam spojrzeć na nasze działania z nowej perspektywy i pokazał nowe możliwości. Cieszymy się, że będziemy mieli szansę zaprezentować się na forum międzynarodowym podczas finałów w Bostonie – komentuje Sebastian Młodziński, prezes zarządu XTPL.

REKLAMA

Drugi etap akceleracji odbędzie się w czerwcu na kampusie MIT w Cambridge, Massachusetts. Zwycięskie startupy zostaną też opisane w MIT Technology Review – najbardziej opiniotwórczym czasopiśmie o nowych technologiach, dzięki czemu będą mogli o nich przeczytać inwestorzy i odbiorcy technologii na całym świecie.

Technologia XTPL interesuje dziś przede wszystkim firmy zajmujące się produkcją paneli fotowoltaicznych. Spółka XTPL otrzymała kilka listów intencyjnych, w tym jeden od największego wytwórcy modułów fotowoltaicznych – Trina Solar.

Twórcy XTPL, Filip Granek i Zbigniew Rozynek, zapewniają, że potrzebują jeszcze 2,5 roku na przeskalowanie technologii z poziomu laboratoryjnej weryfikacji do gotowości do masowych wdrożeń i chcieliby w roku 2018 mieć podpisane pierwsze umowy licencyjne, obejmujące pilotażowe wdrożenia technologii XTPL. Później wszystko ma zależeć od producentów rozwiązań końcowych. To oni zadecydują o tym, kiedy pierwsze produkty pojawią się na rynku.

MIT Enterprise Forum to globalna organizacja zaangażowanych profesjonalistów tworzących sieć lokalnych oddziałów, współpracująca z Massachusetts Institute of Technology. Pomaga przedsiębiorcom technologicznym na wczesnym etapie w rozwoju ich pomysłów, oferując wsparcie mentorów i ekspertów z różnych dziedzin. W Polsce swój program prowadzi po raz pierwszy pod nazwą MIT Enterprise Forum Poland, patronatem objęły go m.in. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

red. gramwzielone.pl