Pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa we Wrocławiu z instalacją PV

Pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa we Wrocławiu z instalacją PV
Fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

Pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa we Wrocławiu i jedna z pierwszych w Polsce będzie sama produkować energię dzięki własnej, dachowej instalacji fotowoltaicznej. To efekt inwestycji zrealizowanej w ramach programu Prosument. 

Na dachu bloku należącego do jednej z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych powstała instalacja fotowoltaiczna złożona ze 153 modułów fotowoltaicznych. Produkowana przez nią energią zostanie zużyta na potrzeby infrastruktury części wspólnych budynku m. in. windy, korytarzy i maszynowni.

Inwestycja kosztowała 240 tys. zł i została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument. Wrocławski Fundusz na realizację Prosumenta otrzymał 25 mln zł, z czego 16 mln zł może rozdysponować w formie pożyczek, a 9 mln zł w formie dotacji.

REKLAMA

Jak mówi cytowany przez Gazetę Wyborczą przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która uczestniczy w programie Prosument, szacowany okres zwrotu inwestycji ma wynieść ok. 6 latach. Ta spółdzielnia po zakończeniu wszystkich planowanych instalacji stanie się największym producentem zielonej energii w stolicy Dolnego Śląska.

Wkrótce instalacje fotowoltaiczne pojawią się na dachach kolejnych budynków. W sumie chodzi i instalacje o łącznej mocy 454 kW przy wartości inwestycji na poziomie 2,7 mln zł, z czego ponad 1 mln zł pokryje dotacja, a 1,6 mln preferencyjny kredyt. Te instalacje mają powstać jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Nabór wniosków dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w programie Prosument realizowanym przez WFOŚiGW we Wrocławiu ma potrwać do końca października, a instalacje powinny zostać wykonane do końca przyszłego roku.

O środki aplikowały też spółdzielnie mieszkaniowe z innych dolnośląskich miast, a pierwsze instalacje fotowoltaiczne powstałby już w Legnicy.

Program Prosument jest nadal realizowany przez wybrane wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w ramach zapewnionych wcześniej przez nie budżetów. WFOŚ w większości przypadków preferują finansowanie większych mikroinstalacji realizowanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Kilka WFOŚ obsługuje też osoby fizyczne.

Realizacja programu Prosument za pośrednictwem BOŚ Banku, co zapewniało temu programowi ogólnopolski charakter, została wstrzymana i na razie nie wiadomo, czy i ewentualnie w jakiej formie program Prosument będzie kontynuowany.

Bieżące informacje o programie Prosument (link)

gramwzielone.pl