GTM: koszty inwestycji w farmy fotowoltaiczne spadną poniżej 1 USD/W

GTM: koszty inwestycji w farmy fotowoltaiczne spadną poniżej 1 USD/W
Fot. Caterpillar

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research opublikowała raport, w którym prognozuje spadek kosztów inwestycji w naziemne farmy fotowoltaiczne na rynku amerykańskim poniżej 1 USD/W już do roku 2020. 

Jak czytamy w raporcie pt. U.S. Solar PV Price Brief H1 2016: Pricing, Breakdowns and Forecasts, ceny inwestycji w naziemne farmy fotowoltaiczne w USA spadną do końca tej dekady do przeciętnego poziomu 0,99 USD/W.

Amerykańska firma szacuje, że obecnie przeciętny koszt takich inwestycji wynosi ok. 1,25 USD/W, z czego moduły fotowoltaiczne odpowiadają za połowę tego kosztu, 22 proc. to koszty inwerterów i elementów po stronie Balance of System (BoS), a 28 proc. to koszty miękkie.

REKLAMA

GTM podkreśla, że obniżenie właśnie kosztów miękkich daje największe szanse na dalsze zredukowanie ogólnych kosztów inwestycji w PV. Ten element jeszcze bardziej wpływa na koszty inwestycji w sektorze małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, w którym początkowy CAPEX w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy jest znacznie wyższy.

Według GTM, przeciętny koszt inwestycji w tym sektorze wynosił w USA w pierwszej połowie tego roku ok. 3 USD/W, z czego aż 64 proc. stanowiły koszty miękkie. Prognoza GTM mówi o spadku kosztu domowych dachowych instalacji PV o 1/3 do końca tej dekady, przy założeniu, że udział kosztów miękkich spadnie do 60 proc.

GTM ocenia, że w przypadku większych dachowych instalacji fotowoltaicznych, montowanych na dachach firm, centrów handlowych itp. obecnie przeciętny koszt wynosi ok. 2 USD/W.  

REKLAMA

GTM przypomina, że właśnie cel spadku kosztów fotowoltaiki do 1 USD/W wyznaczył kilka lat temu amerykański rząd w ramach programu wsparcia badań i rozwoju fotowoltaiki o nazwie SunShot Initiative.

Celem tego programu jest uczynienie energetyki słonecznej konkurencyjną w stosunku do innych sposobów wytwarzania energii do roku 2020.

W ubiegłym miesiącu amerykański Departament energii (Department of Energy – DoE) opublikował raport pt. Emerging Issues and Challenges with Integrating High Levels of Solar into the Distribution System, z którego wynika, że od 2011 r. koszt montowanych w USA systemów fotowoltaicznych zmalał przeciętnie o 65 proc., a branża fotowoltaiczna zrealizowała już 70 proc. wyznaczonego na 2020 r. celu SunShot Initiative.

Szczegółowy cel w ramach SunShot Initiative to dojście do kosztu produkcji energii na poziomie 0,06 USD/kWh do roku 2020. DoE zauważa, że od 2011 r., w którym uruchomiono ten program, koszty produkcji energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych spadły już z ok. 0,21 USD do 0,11 USD/kWh.

Jak zauważa DoE, od 2011 r., kiedy uruchomiono SunShot Initiative, potencjał fotowoltaiki w USA zwiększył się ponad 10-krotnie, a obecnie działa tam już ponad 1 milion elektrowni fotowoltaicznych.

Więcej na temat ostatniego raportu DoE nt. prognozy rozwoju rynku fotowoltaiki w USA: Rząd USA: możliwy udział PV w miksie energetycznym powyżej 25 proc.

gramwzielone.pl