204 EUR/MWh. Wyniki francuskiej aukcji dla PV z magazynami energii

204 EUR/MWh. Wyniki francuskiej aukcji dla PV z magazynami energii
Farma fotowoltaiczna na wyspie Graciosa. Fot. Younicos

Francuski rząd rozstrzygnął nietypową aukcję dla OZE, w której o wsparcie mogli ubiegać się inwestorzy planujący realizację swoich projektów na należących do Francji wyspach. Projekty musiały uwzględniać wykorzystanie magazynów energii.

Jak wynika z informacji podanej przez francuski rząd, wsparcie w systemie aukcyjnym otrzymają, na podstawie właśnie rozstrzygniętej aukcji, 33 projekty, których łączna moc sięga 51,8 MW. Szacowany łączny uzysk energii to 70 GWh w skali roku.

Wszystkie nagrodzone projekty zakładają wykorzystanie fotowoltaiki i magazynów energii, i wszystkie zostaną zrealizowane na należących do Francji wyspach.

REKLAMA

8 nagrodzonych projektów o łącznej mocy 18 MW zostanie zrealizowanych na Korsyce, 6 projektów o mocy 9 MW powstanie na Gwadelupie, 9 instalacji o mocy 5,2 MW powstanie we Francuskiej Gujanie, 9 instalacji o mocy 8,5 MW na wyspie Reunion, a 8 o łącznej mocy 11,1 MW na Martynice. Wartość tych inwestycji ma sięgnąć 140 mln euro.

REKLAMA

Operatorzy nagrodzonych projektów otrzymają stałą, gwarantowaną taryfę za sprzedaż energii w wysokości 204 euro/MWh. Taka cena uwzględnia budowę farmy fotowoltaicznej oraz magazynu energii.

Ta relatywnie wysoka cena za energię staje się atrakcyjna w przypadku wyspiarskich systemów energetycznych, gdzie głównymi źródłami energii są z reguły generatory diesla, w przypadku których koszt produkcji energii podnoszą dodatkowo koszty transportu paliwa.

Francuskie ministerstwo ekologii zwraca uwagę, że określona w aukcji cena jest konkurencyjna w takich odizolowanych systemach energetycznych.

W przypadku wcześniejszej aukcji dla projektów fotowoltaicznych, którą zorganizowały francuskie władze pod koniec ubiegłego roku, uzyskane ceny za energię wyniosły odpowiednio 0,082 EUR/kWh (naziemne farmy PV), 0,129 EUR/kWh (dachowe instalacje), a także 0,124 EUR/kWh (instalacje montowane na tzw. carportach). 

gramwzielone.pl