Rekordowo niskie stawki za energię z fotowoltaiki w aukcji w Zambii

Rekordowo niskie stawki za energię z fotowoltaiki w aukcji w Zambii
Fot. SolarWorld

Władze Zambii zorganizowały aukcję dla inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Aukcja przyciągnęła czołowych deweloperów farm PV na świecie, a zwycięskie oferty zakładają rekordowo niskie ceny za energię – jak oceniają eksperci Banku Światowego najniższe z uzyskanych dotychczas w Afryce i jedne z najniższych na świecie.  

Do aukcji zorganizowanej w Zambii w ramach projektu Scaling Solar zgłosili się czołowi deweloperzy farm fotowoltaicznych. Ostatecznie aukcję wygrały dwie oferty – włoskiego koncernu energetycznego Enel, a także połączona oferta amerykańskiego dewelopera First Solar i francuskiego Neoen.

First Solar i Neoen złożyły ofertę zakładającą budowę farmy PV o mocy 45 MW, oferując cenę za sprzedawaną energię na poziomie 0,06 USD/kWh. Z kolei Enel ma sprzedawać energię z farmy fotowoltaicznej o mocy 28 MW po cenie 0,078 USD/kWh.

REKLAMA

W aukcji startowali też inni potentaci globalnego rynku PV – m.in. francuski EDF Energies Nouvelles czy Shanghai Electric Power.

Beneficjenci aukcji mają zamknąć finansowanie planowanych inwestycji w ciągu trzech miesięcy i zrealizować je w ciągu roku.

Zwycięzcy aukcji otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, gwarantowanej na 25 lat cenie, która nie będzie w tym czasie indeksowana. Oznacza to, że realna przeciętna cena w całym okresie użytkowania farm fotowoltaicznych będzie niższa.

REKLAMA

International Finance Corporation – należącej do Banku Światowego instytucji zarządzającej programem Scaling Solar – ocenia, że, mając na uwadze brak indeksacji, w całym okresie wsparcia realna, przeciętna cena wyniesie ok. 0,047 USD/kWh, czyli będzie zbliżona do poziomu osiągniętego w aukcjach w Peru i Meksyku.  

Obecnie tylko ok. 1/5 mieszkańców Zambii posiada dostęp do energii elektrycznej. Dzięki budowie farm fotowoltaicznych potencjał energetyki Zambii ma wzrosnąć o 5 proc. System energetyczny tego kraju jest zdominowany przez hydroenergetykę, a susza, która w ostatnich latach dotknęła Zambię, spowodowała problemy z dostawami energii.

Aukcje w Zambii zostały zorganizowane przy współpracy – International Finance Corporation – agendy Banku Światowego w ramach inicjatywy Scaling Solar, której celem jest wsparcie inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Afryce.

Program Scaling Solar zakłada umożliwienie budowy farm fotowoltaicznych w afrykańskich krajach dzięki organizacji aukcji i zapewnieniu korzystnych warunków finansowania czy ubezpieczenia. Cel to budowa w ciągu trzech lat mocy PV na poziomie 1 GW.

International Finance Corporation szacuje, że wykorzystanie takiego potencjału, przy poziomie taryf zaoferowanych w aukcji w Zambii, będzie oznaczać oszczędności warte ponad 7 mld dolarów w porównaniu do wytwarzania energii z wykorzystaniem ropy. Koszt generacji z ropy wynosi w Afryce około 0,2 USD/kWh.

Zambia ma przeprowadzić kolejne aukcje dla PV, a ich organizację w ramach Scaling Solar planują też Senegal i Madagaskar.

gramwzielone.pl