Rekord sprawności modułu polikrystalicznego

Rekord sprawności modułu polikrystalicznego
Siedziba Hanwha Q Cells w Thalheim. Fot. C.G. wikimedia

Koreański producent Hanwha Q Cells informuje o nowym rekordzie sprawności modułu fotowoltaicznego w technologii polikrystalicznej. Do tej pory porównywalne sprawności były osiągane tylko w przypadku modułów złożonych z ogniw monokrystalicznych czy ogniw o bardziej skomplikowanej strukturze.

Na rynku fotowoltaicznym znajdziemy już moduły o sprawności powyżej 20 proc., jednak takie wyniki są na razie domeną jedynie technologii monokrystalicznej. W tej dziedzinie przoduje amerykański producent SunPower, który w tym roku poinformował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego w technologii mono na poziomie 22,8 proc.

Wcześniej, w październiku 2015 r., związana z Elonem Muskiem firma SolarCity poinformowała o osiągnięciu potwierdzonego przez NREL wyniku sprawności modułu monokrystalicznego na poziomie 22,04 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Producenci modułów w technologii polikrystalicznej nie przekroczyli jak na razie granicy sprawności 20 proc. Bliski tego jest koreański Hanwha Q Cells, który poinformował o osiągnięciu nowego rekordu na poziomie 19,5 proc. Ten wynik został osiągnięty na prototypie modułu wielkości 1,67 m x 1 m, opracowanego w technologii Q.ANTUM, z czterema tzw. busbarami. Wynik potwierdzono w laboratorium Fraunhofer ISE CalLab.

Rekordowy moduł, którego moc sięgnęła 301 W, opracowano w ośrodku badawczym Hanwha Q Cells w niemieckim mieście Thalheim, którego właścicielem Hanwha Q Cells stała się wraz z przejęciem niemieckiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych Q Cells.

gramwzielone.pl