Intersolar: nagrody za najciekawsze rozwiązania w PV i magazynach energii

Intersolar: nagrody za najciekawsze rozwiązania w PV i magazynach energii
Nagrody Intersolar Awards 2016. Fot. Intersolar

Odbywające się co roku w Monachium targi Intersolar to jak zwykle najważniejsze wydarzenie europejskiej branży fotowoltaicznej. Podczas rozpoczętych wczoraj targów przyznano tradycyjne nagrody Intersolar Awards dla firm, które zaoferowały najciekawsze rozwiązania w zakresie energetyki słonecznej i magazynowania energii.

W tym roku nagrody przyznano w kategoriach: fotowoltaika, najciekawszy projekt, a także magazynowanie energii. W tym roku odnotowano rekordową liczbę 149 zgłoszeń. Ostatecznie przyznano po trzy nagrody w kategorii fotowoltaiki oraz magazynów energii, a także pięć nagród w kategorii projektów. 

Jury konkursu, oceniając zgłoszone produkty i projekty, brało pod uwagę zapotrzebowanie rynkowe, innowacyjność i korzyści, które z wdrożenia może odnieść branża, a także ekonomiczne, społeczne i środowiskowe wartości danego rozwiązania.

REKLAMA

Fotowoltaika

W kategorii fotowoltaika przyznano trzy nagrody. Pierwsza trafiła do firmy LG Electronics Deutschland GmbH, która zgłosiła innowacyjny, dwustronny moduł fotowoltaiczny serii LG NeON 2, złożony z 60 ogniw, zawierający innowacyjne rozwiązania zastępujące tradycyjną architekturę puszki przyłączeniowej. Jak zapewnia LG, w testach nowego modułu, w różnych warunkach pogodowych, wykazano wyższy o 10 proc. uzysk energii – w porównaniu do tradycyjnego jednostronnego modułu. Zaletą LG NeON 2 ma być relatywnie mała waga modułu (ok. 17 kg). Specyfikacja nagrodzonego modułu jest dostępna pod tym linkiem.

Druga nagroda w kategorii fotowoltaika trafiła do niemieckiej firmy M10 Industries AG, która zaprezentowała innowacyjną linię do produkcji modułów fotowoltaicznych o nazwie Kubus, która jest w stanie wykorzystać w ciągu godziny nawet 5 tys. ogniw fotowoltaicznych, istotnie zwiększając efektywność i obniżając koszty produkcji, dodatkowo eliminując wiele dotychczasowych elementów procesu produkcyjnego. Więcej informacji o nagrodzonej linii do produkcji modułów fotowoltaicznych na stronie producenta.

Trzecia nagroda Intersolar trafiła do izraelskiego producenta optymalizatorów i urządzeń z zakresu MLE (Module Level Electronics), który zgłosił produkt o nazwie HD Wave. Nowa technologia o nazwie HD-Wave ma w porównaniu do tradycyjnych inwerterów 16-krotnie ograniczyć ilość elementów magnetycznych i 2,5-krotnie ilość elementów aluminiowych. To pozwala zmniejszyć wagę inwertera o mocy 7,6 kW AC z około 22 kg do 9,5 kg przy zachowaniu sprawności na poziomie 99 proc. Funkcje wykonywane dotychczas przez mechaniczne elementy inwertera w technologii HD-Wave ma zastąpić elektronika, a dzięki zredukowaniu ilości elementów wykonanych z miedzi, żelaza czy aluminium nowe urządzenie może być nie tylko lżejsze, ale i tańsze. Nowa technologia ma być kompatybilna z magazynami energii – m.in. z Powerwall Tesli. Specyfikacja HD Wave jest dostępna pod tym linkiem.

W kategorii fotowoltaika nominowano też firmy IBC SOLAR AG, iLumen BVBA, MBJ Solutions GmbH, NEXTracker, Solar Data Systems Inc., Sunpreme Inc., a także Weidmüller Interface GmbH & Co. KG.

Projekty

W przypadku kategorii projektów solarnych przyznano 5 równorzędnych nagród Intersolar Awards.

W kategorii projektów solarnych nagrodzono firmę Jakson Engineers Limited z Indii, która zgłosiła projekt „solarnej wioski” Baripatha w Indiach, która jest w całości zasilana energią słoneczną. Jak podkreśliło jury Intersolar, budowa off-gridowego systemu przełożyła się na poprawę sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności, dostarczając energię elektryczną, zmniejszając zależność od ropy i tworząc miejsca pracy przy utrzymaniu instalacji. Co ważne, w przypadku skrajnych warunków pogodowych wszystkie instalacje można zdemontować zaledwie w ciągu dwóch minut. W finansowaniu tego projektu wykorzystano rozwiązania z zakresu mikropożyczek.

Druga nagroda w kategorii projektów trafiła do niemieckiej firmy ME SOLshare Ltd. za rozwiązanie bazujące na mikrosieci opartej o generację z fotowoltaiki, która jest wdrażana w rolniczych regionach Bangladeszu. Rozwiązanie umożliwia dzielenie się produkowaną energią przez sąsiadów. Gospodarstwa domowe, które nie mają własnej instalacji fotowoltaicznej, mogą kupować energię od swoich sąsiadów. 

REKLAMA

Takie rozwiązania lokalnych rynków energii są przełomowe. Zdecentralizowane, oddolne podejście poprawia zaopatrzenie w energię, ponieważ bazuje na systemie opartym o podaż i popyt – czytamy w uzasadnieniu nagrody dla firmy ME SOLshare.

Trzecia nagroda w tej kategorii trafiła do francuskiej firmy Schneider Electric SE i została przyznana za zrealizowany w Nigerii projekt lokalnej sieci opartej o fotowoltaikę i systemy magazynowania energii, dzięki któremu w energię zaopatrywane jest 170 szkół i 11 ośrodków zdrowia.

Czwarta nagroda Intersolar w kategorii projektów trafiła do austriackiej firmy S.O.L.I.D. za zrealizowanie opartego na kolektorach słonecznych systemu chłodzenia w szkole położonej w amerykańskim mieście Scottsdale, w stanie Arizona. Jak zwraca uwagę jury Intersolar, temperatury sięgają tam w lecie ponad 40 st. C, a wykonany przez S.O.L.I.D. system pozwala na zaspokojenie 100 proc. zapotrzebowania na chłód, a ponadto jest elementem środowiskowej edukacji uczniów i lokalnej społeczności.

Piąta z nagród w kategorii projektów trafiła do firmy SMA za budowę hybrydowego systemu na wyspie Sint Eustatius na Karaibach, który jest oparty na generacji z fotowoltaiki i diesla. Nadwyżki energii z PV są magazynowane i wykorzystywane, gdy produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych jest mniejsza, dzięki temu ograniczana jest zależność wyspy od ropy.

W kategorii projektów do nagrody Intersolar nominowano też firmy Alpiq InTec Management AG, Aquion Energy, DHYBRID Power Systems GmbH, Modern Arabia for Solar Energy MASE, Rajasthan Electronics & Instruments Limited, RWE Deutschland, Terra Technologies, a także Umwelt Arena AG.

Magazynowanie energii

W kategorii magazynowania energii przyznano trzy nagrody Intersolar Awards.

Jedna z nich trafiła do szwedzkiego producenta Ferroamp Elektronik AB za rozwiązanie o nazwie EnergyHub System łączące efektywne magazynowanie energii i smart metering, które pozwala na zintegrowanie różnych rodzajów generacji – fotowoltaiki, wiatrowej czy wodnej. Zaletą jest skalowalność, system można rozbudować od minimalnej mocy 3,5 kW do wielkości rzędu megawatów. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajduje się na stronie producenta.

Druga nagroda w kategorii magazynowania energii trafiła do LG Chem za domowy magazyn energii serii RESU (Residential Energy Storage Unit), wykorzystujący baterie litowo-jonowe i mogący pracować zarówno na niskim jak i wysokim napięciu. W podstawowej wersji magazyn energii RESU ma pojemność 3,2 kWh. Szacowana żywotność LG Chem RESU to według producenta minimum 6 tys. cykli ładowania (około 15 lat użytkowania) przy DoD (ang. Depth of Discharge) na poziomie 90 proc. i temperaturze 25 st. C. Specyfikacja LG Chem RESU w wariantach 3,2 kWh i 6,4 kWh jest dostępna pod tym linkiem. 

Trzecia z nagród Intersolar w katagorii magazynowania energii trafiła do SMA za system Sunny Boy Storage 2.5 przystosowany do współpracy z magazynami energii na wysokim napięciu, który można zastosować także przy okazji wyposażania w magazyn energii działające już instalacje fotowoltaiczne. SMA zapewnia, że dzięki małej wadze (9 kg) instalację może wykonać jedna osoba, a inwerter może współpracować z różnymi typami magazynów energii. Jury Intersolar doceniło Sunny Boy Storage 2.5 – jak podkreśla – za małą wagę, małe koszty i wysoką sprawność. Specyfikacja Sunny Boy Storage 2.5 jest dostępna pod tym linkiem. 

W kategorii magazynowania energii do nagród Intersolar Awards nominowano też firmy Ampere Power Energy S.L., BOS Balance of Storage Systems AG, Digatron Power Electronics GmbH, Green Power Technologies S, Morningstar Corporation, SOCOMEC, a także sonnen GmbH.

gramwzielone.pl