Niemcy sfinansują budowę pływających farm PV w Indiach

Niemcy sfinansują budowę pływających farm PV w Indiach
Fot. Ciel et Terre

Niemiecki federalny bank KfW przyznał finansowanie na inwestycje mające na celu budowę dwóch pływających farm fotowoltaicznych w Indiach. Celem tych projektów jest sprawdzenie możliwości budowy takich instalacji na zbiornikach wodnych i oszacowanie ich efektywności. Projekt jest realizowany pod auspicjami indyjskiego ministerstwa ds. OZE.

Dwie farmy fotowoltaiczne, których budowę sfinansuje KfW, powstaną na zbiornikach wodnych w indyjskich stanach Maharasztra i Kerela. Ich łączna moc ma sięgnąć około 40 MW, co czyni je jednymi z największych na świecie projektów mających na celu budowę pływających farm PV.

Wiadomo, że obie inwestycje, które sfinansuje KfW, mają kosztować ok. 44 mln dolarów. Nie są jednak znane dodatkowe szczegóły tych projektów.

REKLAMA

Deweloperzy pływających farm fotowoltaicznych wskazują na pozytywny efekt chłodzenia instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na zbiorniku wodnym, co przyczynia się do zwiększenia uzysku energii. Instalacja paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych powoduje też zmniejszenie ewaporacji i rozwoju alg, a umiejscowienie paneli PV na stawach hodowlanych może mieć korzystny wpływ na prowadzoną w nich hodowlę ryb.

Największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną uruchomiono w tym roku na stawach rybnych położonych w chińskim mieście Huainan, w prowincji Anhui. Jej moc wynosi 20 MW. Władze zlokalizowanej we wschodnich Chinach prowincji Anhui chcą docelowo zrealizować do 2018 r. podobne projekty o potencjale sięgającym nawet 3,2 GW.

Globalnym liderem w budowie pływających farm fotowoltaicznych jest jednak póki co Japonia. Moc największej realizowanej w tym kraju pływającej farmy fotowoltaicznej ma wynieść 13,7 MW.

REKLAMA

Ważnym rynkiem dla takich projektów mogą stać się Indie. Tamtejszy operator elektrowni wodnych National Hydroelectric Power Corporation zapowiedział ostatnio, że chce zraelizować na zbiorniku wodnym w stanie Maharasztra pływające elektrownie fotowoltaiczne o mocy aż 600 MW. 

Zaangażowanie się niemieckiego banku KfW w projekty fotowoltaiczne w Indiach to efekt niemiecko-indyjskiej współpracy w dziedzinie OZE, którą zapoczątkowała ubiegłoroczna wizyta w Indiach Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz poleciała wówczas do Indii, aby przekonać rząd tego kraju do poparcia ambitnych celów klimatycznych na szczycie COP21.

Owocem tej wizyty była deklaracja niemieckiego rządu dotycząca przeznaczenia ponad 2 mld euro w postaci finansowania na indyjskie projekty z zakresu czystej energii.

Indie przyjęły wyjątkowo ambitne cele w zakresie zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

W roku fiskalnym kończącym się 31 marca br. w Indiach zainstalowano 3,018 GW systemów fotowoltaicznych, a dzięki temu całkowity potencjał fotowoltaiki w tym kraju wzrósł do 6,762 GW.

Całkowity potencjał odnawialnych źródeł podłączonych do sieci w Indiach na koniec marca br., w tym także instalacji waste-to-power, wzrósł do poziomu 42,726 GW. Natomiast całkowity potencjał energetyki w tym kraju sięga 298 GW. 

gramwzielone.pl