Potencjał fotowoltaiki we Francji ma wzrosnąć do 20 GW

Potencjał fotowoltaiki we Francji ma wzrosnąć do 20 GW
Farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW w Cestas k. Bordeaux. Fot. Neoen

Fotowoltaika we Francji. Aukcje dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne we Francji są organizowane już od kilku lat. Teraz francuski rząd zapowiedział, że w najbliższych latach aukcji dla PV będzie jeszcze więcej.

Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała, że do 2023 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW.

Osiągnięcie tego celu może być trudne bez budowy dużych, naziemnych farm fotowoltaicznych. Francuski rząd zapowiada, że co roku będzie udostępniać w aukcjach dla takich projektów potencjał 1 GW.

REKLAMA

Jednak jak pokazują zorganizowane dotychczas aukcje, Paryż promuje też nowe, nadal niszowe zastosowania fotowoltaiki. Do tej pory przeprowadzono już aukcje, które premiowały budowę instalacji fotowoltaicznych na zadaszeniach parkingów (tzw. carportach) czy instalacje PV połączone z magazynami energii, które powstaną na należących do Francji wyspach.

W najbliższych latach Paryż ma też promować wykorzystanie fotowoltaiki na dachach, a także fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (ang. Building Integrated Photovoltaics – BIPV), udostępniając do zagospodarowania w aukcjach co roku potencjał 450 MW.

REKLAMA

Francuskie aukcje mają też promować wykorzystanie fotowoltaiki na potrzeby własne.

Na koniec ubiegłego roku we Francji działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,51 GW, z czego ok. 1 GW powstało tylko w ubiegłym roku. Prawie za 1/3 potencjału fotowoltaiki uruchomionej we Francji w ubiegłym roku odpowiada zrealizowana w systemie aukcyjnym największa farma fotowoltaiczna w Europie. Więcej o tej inwestycji w artykule: Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci.

Francja jest obecnie 4. największym w Europie rynkiem fotowoltaicznym. Więcej zainstalowanej fotowoltaiki mieli na koniec ubiegłego roku tylko Niemcy (39,7 GW), Włosi (18,6 GW) i Brytyjczycy (9,15 GW).

Europejskiej stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe przedstawiło przy okazji czerwcowych targów Intersolar prognozę, z której wynika, że do 2020 r. potencjał fotowoltaiki we Francji zwiększy się do 12,78 GW. 

gramwzielone.pl