Wyniki czołowego producenta optymalizatorów o 50 proc. w górę

Wyniki czołowego producenta optymalizatorów o 50 proc. w górę
Fot. SolarEdge

SolarEdge, czołowa firma w sektorze MLPE (Module Level Power Electronics), podała wyniki za poprzedni kwartał, który był jednocześnie ostatnim kwartałem kończącego się roku fiskalnego. Zwraca uwagę ponad 50procentowy wzrost przychodów w porównaniu do poprzedniego roku fiskalnego.

Izraelski producent optymalizatorów mocy stosowanych w systemach fotowoltaicznych zanotował w ostatnim kwartale (ostatni kwartał roku fiskalnego) przychody na poziomie 124,8 mln dolarów (wzrost w ujęciu rok do roku o 26,8 proc.), natomiast w całym kończącym się roku fiskalnym jego przychody wyniosły 489,8 mln dolarów (wzrost w porównaniu do roku fiskalnego 2015 aż o 50,7 proc.).

Zysk w ujęciu GAAP wyniósł w ostatnim kwartale 17,3 mln dolarów, a w całym roku fiskalnym 2016 – 76,6 mln dolarów. Marża SolarEdge w ujęciu GAAP sięgnęła w ostatnim kwartale 31,4 proc. wobec 31 proc. w całym ostatnim roku fiskalnym.

REKLAMA

W ostatnim kwartale SolarEdge sprzedał sprzęt o mocy 427 MW (AC), a w całym roku fiskalnym 2016 osiągnięto sprzedaż na poziomie 1,615 GW (AC).

Czołowy rynek zbytu dla SolarEdge to USA, gdzie w ostatnich latach dynamicznie rozwija się sektor domowych instalacji fotowoltaicznych, do którego swoje produkty przede wszystkim adresuje izraelska firma.

REKLAMA

Ostatni kwartał był okresem pewnego spowolnienia na rynku domowej fotowoltaiki w USA, o czym świadczy niewykonanie założonego planu przez lidera tego rynku – SolarCity, który jest jednocześnie głównym klientem SolarEdge.

Notowana na giełdzie NASDAQ amerykańska firma w I kwartale 2016 r. wykonała instalacje o łącznej mocy 214 MW, co oznacza 40-procentowy wzrost w ujęciu rok do roku, jednak ten poziom jest niższy o około 150 MW w porównaniu do wcześniejszej prognozy SolarCity.

W komunikacie na temat wyników finansowych SolarEdge CEO tej firmy Guy Sella zapewnia, że pewne spowolnienie na rynku w USA izraelska firma nadrobiła aktywnością na innych rynkach.

Prognoza SolarEdge na aktualny kwartał mówi o sprzedaży na poziomie 130-139 mln dolarów, przy marży rzędu 30-32 proc.

Więcej o planach SolarEdge w wywiadzie Gramwzielone.pl z Liorem Handelsmanem z SolarEdge: Założyciel SolarEdge: w fotowoltaice rośnie znaczenie falowników [wywiad]

gramwzielone.pl