SMA będzie partnerem Volkswagena?

SMA będzie partnerem Volkswagena?
Fot. SMA

Kolejny niemiecki koncern motoryzacyjny zwiększa zainteresowanie technologiami magazynowania energii. Pierwsze doświadczenia z magazynami energii, które można zastosować do gromadzenia nadwyżek energii odnawialnej oraz do zasilania samochodów elektrycznych, mają na koncie BMW i Mercedes-Benz. Teraz przychodzi czas na Volkswagena.

Jak poinformował Reuters, Volkswagen rozpoczął rozmowy na temat współpracy z niemiecką firmą SMA Solar – największym producentem, pod względem wartości sprzedaży, inwerterów do instalacji fotowoltaicznych, który wdraża również rozwiązania z zakresu magazynowania energii. 

Informację o rozpoczęciu rozmów z SMA podał Volkswagen. Natomiast SMA odpowiedziało Reutersowi, że jest za wcześnie na komentarz w tej sprawie.

REKLAMA

Reuters przypomina, że SMA już teraz współpracuje w zakresie technologii magazynowania energii z innymi producentami aut – Daimlerem i amerykańskim producentem elektrycznych aut Teslą.

Volkswagen zapowiedział wcześniej, że zamierza zainwestować miliardy euro w zeroemisyjne auta, a do 2025 r. ma włączyć do swojej oferty przynajmniej 30 elektrycznych modeli.

REKLAMA

Jednak według analityków, na których opinię powołuje się Reuters, Volkswagenowi, który w ubiegłym roku wyprodukował „tylko” 67 tys. w pełni lub częściowo elektrycznych aut, może być trudno spełnić przyjęte cele.

Odpowiednią strategią dla Volkswagena może być nawiązanie współpracy z firmami, które już wcześniej zbudowały kompetencje w zakresie systemów magazynowania energii. 

SMA to największy na świecie producent inwerterów fotowoltaicznych pod względem generowanych przychodów. Pod względem potencjału sprzedanych inwerterów SMA wyprzedziły pierwsze firmy z Chin napędzane spektakularnym rozwojem fotowoltaiki w Państwie Środka.

W pierwszej połowie br. SMA Solar Technology AG zwiększył swoje przychody do poziomu 494,1 mln euro – o 15,1 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2015 r. Od stycznia do czerwca br. niemiecka firma zwiększyła również sprzedaż inwerterów w przeliczeniu na ich moc – do poziomu 3,9 GW, co jest wynikiem lepszym o 22,9 proc. w ujęciu rok do roku.

gramwzielone.pl