Ogromna instalacja PV na zadaszeniach parkingu niemieckiego lotniska

Ogromna instalacja PV na zadaszeniach parkingu niemieckiego lotniska
Budowa fotowoltaicznych carportów na parkingu lotniska Weeze. Fot. EEPro

Na zadaszeniach parkingu jednego z niemieckich lotnisk zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy aż 4 MWp. To już kolejna tego rodzaju ogromna instalacja fotowoltaiczna, która posłuży do częściowego zasilania w energię dużego europejskiego lotniska. 

Zlokalizowana na tzw. carportach instalacja fotowoltaiczna, która znajduje się na lotnisku Weeze położonym w landzie Nadrenia Północna-Westfalia, składa się z niemal 15,3 tys. polikrystalicznych modułów dostarczonych przez chińską Trinę Solar. Moduły fotowoltaiczne zamontowano na 66 carportach o wymiarach 35×13 metrów.

Firma EEPro, która wykonała instalację, szacuje, że mogą one pomieścić około 1,5 tys. samochodów. Inwestycję zrealizowano zaledwie w 6 tygodni.

REKLAMA

Produkowana energia ma być częściowo konsumowana na miejscu przez infrastrukturę lotniska, a pozostała część będzie sprzedawana do sieci lokalnego operatora Westnetz.

Instalacja na zadaszeniach parkingu lotniska Weeze to kolejna oddana w tym roku do użytku tego rodzaju inwestycja na dużym, europejskim lotnisku.

Kilka miesięcy temu na carportach mogących pomieścić 1,8 tys. aut na parkingu lotniska w Montpellier wykonano jeszcze większą elektrownię fotowoltaiczną, której moc wynosi aż 4,5 MW.

REKLAMA

Ta instalacja fotowoltaiczna złożona z ok. 16 tys. monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych, które dostarczył SolarWorld, każdy moduł o mocy 280 W, ma produkować rocznie ok. 6,2 GWh energii elektrycznej. Produkowana energia posłuży m.in. do zasilenia samochodów elektrycznych, dla których na terenie lotniska zainstalowano stacje ładowania.

Instalacje fotowoltaiczne dostarczają energię także dla innych lotnisk na świecie. Największa powstała na terenie międzynarodowego lotniska Koczin w Indiach, gdzie panele fotowoltaiczne w ilości 46,15 tys. sztuk zostały rozmieszczone na terenie około 18 hektarów, a całkowita moc farmy fotowoltaicznej na lotnisku w Koczin wynosi 12 MW. Władze lotniska położonego w południowym indyjskim stanie Kerala chwalą się, że będą pierwszym na świecie tego rodzaju obiektem, który będzie funkcjonować wyłącznie dzięki energii słonecznej.

Z kolei w Polsce energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko w Jasionce k. Rzeszowa. Warszawski port lotniczy posiada instalację o mocy 800 kW, która ma pokrywać od 15 do 20 proc. jego zapotrzebowania na energię. To największa instalacja dachowa na polskim lotnisku. Pierwsza powstała natomiast w podrzeszowskiej Jasionce.

W 2014 roku na budynkach administracyjnych podrzeszowskiego lotniska zamontowano system solarny, którego moc nominalna wynosi niemal 450 kW i który powstał na powierzchni 2,5 tys. m2. Część paneli zintegrowano z elewacją budynku, wykonując z ich wykorzystaniem także specjalne, fotowoltaiczne żaluzje. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w Jasionce, którą wykonała rzeszowska firma ML System, to jeden z pierwszych w Polsce przykładów wykorzystania fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, czyli tzw. Building Integrated Photovoltaics (BIPV).

W Rzeszowie działa z kolei jedna z największych w Polsce instalacji fotowoltaicznych na carportach. Rzeszowska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji na swoich parkingach zbudowała 40 carportów, na których umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 170 kW. Produkowana przez nie energia może posłużyć m.in. do ładowania parkujących pod zadaszeniami parkingu elektrycznych aut. 

red. gramwzielone.pl