Tesla postawi na moduły w technologii HIT?

Tesla postawi na moduły w technologii HIT?
Fot. Panasonic

Przed kilkoma tygodniami Tesla poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z firmą Panasonic, który dotyczył współpracy przy produkcji modułów fotowoltaicznych w powstającej w stanie Nowy Jork ogromnej fabryce, budowanej przez firmę SolarCity mającą wkrótce stać się częścią Tesli. Teraz wiadomo, że w nowej fabryce będą powstawać moduły oparte na opracowanej przez Japończyków technologii HIT.

Wraz z nawiązaniem współpracy z Panasonic pod znakiem zapytania stanął dalszy rozwój własnej technologii ogniw i modułów fotowoltaicznych, którą SolarCity rozwijało po przejęciu firmy Silevo i która miała posłużyć do produkcji wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych w fabryce w amerykańskim Buffalo.

Pod koniec ubiegłego roku SolarCity poinformowało o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności na poziomie 22,04 proc., co było wówczas rekordem w branży fotowoltaicznej.

REKLAMA

Od tamtego momentu SolarCity nie podawało jednak informacji o postępach w pracach nad komercjalizacją technologii Silevo, którą wykorzystywano jedynie na małej, pilotażowej linii produkcyjnej w Kalifornii.

Teraz wiele wskazuje na to, że SolarCity w swojej „gigawatowej” fabryce modułów w Buffalo postawi na bardziej sprawdzoną technologię japońskiego Panasonica.

Tesla, która wkrótce ma się stać właścicielem SolarCity, teraz informuje, że w Buffalo będą produkowane moduły oparte na technologii Panasonica o nazwie HIT (ang. Heterojunction Intrinsic Thin Film).

REKLAMA

Jak podaje „Recharge”, moduły produkowane w Buffalo będą bazować na połączeniu technologii HIT oraz rozwiązań opracowanych przez Silevo – zarówno Panasonic jak i Silevo pracują nad połączeniem w modułach PV krzemu krystalicznego i technologii amorficznej, jednak to Japończycy mają w tym zakresie dużo większe doświadczenie i produkują moduły na dużo większą skalę.

Rok temu japoński koncern poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego HIT o sprawności 22,5 proc. Ten wynik potwierdził japoński instytut badawczy AIST. 270-watowy moduł fotowoltaiczny został wyprodukowany z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panasonic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc. 

Japońska firma wprowadza na rynek wysokowydajne moduły fotowoltaiczne HIT N330 o mocy 330 W, których przeciętna sprawność ma wynosić 19,7 proc.

Moduły Panasonica obecnie są oferowane już także w dwustronnej wersji HIT Double, pozwalającej na zwiększenie uzysku energii poprzez produkcję energii od tylnej strony modułu. 

Japończycy podają, że ustawione na jasnej powierzchni, przy współczynniku albedo 95 proc., dwustronne moduły mogą produkować nawet około 30 proc. energii więcej niż jednostronne moduły HIT. 

gramwzielone.pl