Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Ameryce Płd.

Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Ameryce Płd.
Farma fotowoltaiczna El Romero Solar w Chile. Fot. Acciona

Hiszpański koncern Acciona uruchomił w Chile farmę fotowoltaiczną o mocy 246 MW. Inwestycja kosztowała 343 mln dolarów.

Farma fotowoltaiczna El Romero Solar, którą hiszpańska Acciona uruchomiła na północy Chile, składa się z około 776 tys. modułów fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku w sumie 500 GWh energii elektrycznej, która trafi do sieci lokalnego operatora Sistema Interconectado Central.

REKLAMA

Produkcję energii uruchomiono 2 miesiące przed planowanym terminem. Budowa trwała 13 miesięcy.

Farma fotowoltaiczna El Romero Solar jest największą tego rodzaju instalacją w Ameryce Południowej. Do tej pory największa była, zbudowana również w Chile, farma fotowoltaiczna Finis Terra o mocy 160 MW, która w skali roku ma generować około 400 GWh energii.

REKLAMA

Tą inwestycję zrealizował włoski Enel. Produkcję energii uruchomiono w maju br. Inwestycja kosztowała 270 mln dolarów.

Wkrótce w Ameryce Południowej powinny powstać jeszcze większe farmy fotowoltaiczne. W Brazylii, w północno-wschodnim stanie Piaui, Enel buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 292 MW, która ma produkować w skali roku 600 GWh energii elektrycznej.

Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln dolarów, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku. Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Jej podpisanie jest efektem aukcji, którą brazylijskie władze przeprowadziły w sierpniu ubiegłego roku.

Farma fotowoltaiczna El Romero Solar:

red. gramwzielone.pl