Rekord sprawności ogniwa wykonanego z płytek w technologii kerfless

Rekord sprawności ogniwa wykonanego z płytek w technologii kerfless
Fot. 1366 Technologies

Koreański potentat w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych Hanwha Q Cells poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa wyprodukowanego z płytek wykonanych ze stopionego krzemu. Ta metoda daje szansę na istotne ograniczenie kosztów produkcji w porównaniu do tradycyjnego sposobu wytwarzania płytek (wafli) krzemowych.

Sprawność na poziomie 19,6 proc., co potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE CalLab, została osiągnięta przez Hanwha Q Cells na ogniwie PERC wykonanym w technologii kerfless. W tym zakresie koreański producent współpracował z amerykańską firmą 1366 Technologies, która rozwija produkcję płytek krzemowych tą innowacyjną metodą.  

Co ważne, płytki do ogniw, w przypadku których zanotowano taką sprawność, zostały wyprodukowane na liniach przystosowanych do masowej produkcji.

REKLAMA

Ten wynik nie robiłby aż takiego wrażenia, mając na uwadze sprawności osiągane na ogniwach produkowanych w tradycyjny sposób, w przypadku których osiągane są wyniki bliskie 25 proc., jednak został on osiągnięty na ogniwach wyprodukowanych z wykorzystaniem płytek krzemowych, których koszt produkcji – jak zapewnia 1366 Technologies – jest dwa razy niższy niż w przypadku standardowej technologii ich wytwarzania.

Technologia produkcji płytek krzemowych 1366 Technologies o nazwie Direct Wafer, bazująca na wytwarzaniu płytek ze stopionego krzemu, w przeciwieństwie do tradycyjnych technologii bazujących na wycinaniu płytek z krzemowych bloków, ma się charakteryzować mniejszymi stratami materiału, a także mniejszym zapotrzebowaniem na energię. To stwarza możliwość znaczącego obniżenia kosztów produkcji i może wpłynąć na redukcję kosztów produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych.

W tradycyjnym, energo- i czasochłonnym procesie produkcji płytek krzemowych tracona jest niemal połowa wykorzystywanego krzemu. 1366 Technologies zapewnia, że jego metoda pozwala na produkcję płytek krzemowych o grubości 156 mm i na ograniczenie kosztów wytwarzania średnio o 54 proc.

REKLAMA

Osiągnięty przez Hanwha Q Cells wynik jest lepszy o 0,5 pkt proc. od osiągniętego przez 1366 Technologies w październiku ubiegłego roku.

W ubiegłym roku amerykańska firma podała, że w badaniach prowadzonych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE ogniwa fotowoltaiczne PERC wykonane z płytek krzemowych, które wyprodukowano z wykorzystaniem technologii 1366 Technologies, osiągnęły sprawność rzędu 19,1 proc. Ten wynik został również wypracowany na liniach przeznaczonych do seryjnej produkcji.

1366 Technologies informowało wówczas, że uruchomi w stanie Nowy Jork fabrykę, w której będzie produkować wafle krzemowe na potrzeby przemysłu fotowoltaicznego, początkowo wytwarzając wafle w ilości ok. 50 mln rocznie, wystarczające do produkcji ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW w skali roku. Z czasem ten potencjał ma wzrosnąć aż do 600 mln wafli krzemowych pozwalających na roczną produkcję ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 3 GW.

– Jesteśmy na dobrej drodze, aby produkować w skali gigawatowej wysokowydajne wafle krzemowe, każdy w koszcie poniżej 0,4 USD – zapewniał w październiku 2015 r. Frank van Mierlo, CEO 1366 Technologies.

Teraz 1366 Technologies informuje, że jest w trakcie budowy zakładu produkcyjnego i że w ciągu najbliższych 5 lat dostarczy dla Hanwha Q Cells płytki krzemowe o łącznym potencjale 700 MW.

red. gramwzielone.pl